poniedziałek, 14 listopada 2022 15:09

Małopolscy policjanci rozbili bank narkotykowy. Wpadło 9 osób

Autor Mirosław Haładyj
Małopolscy policjanci rozbili bank narkotykowy. Wpadło 9 osób

Małopolscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP rozbili gang narkotykowy

Od kilku miesięcy kryminalni z Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej  i Miejskiej Policji w Krakowie  oraz policjanci ze śląskiego zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków – Prądnik Biały, rozpracowywali szajkę narkotykową, działającą na terenie Śląska i Małopolski. Żmudne, zakrojone na szeroką skalę działania operacyjne doprowadziły do ustalenia i w konsekwencji rozbicia grupy przestępczej handlującej środkami odurzającymi.

8 listopada w godzinach porannych małopolscy policjanci wspólnie z krakowskimi funkcjonariuszami oraz z Zarządu CBŚP w Katowicach przeprowadzili na terenie Śląska i Małopolski realizację, w wyniku której zatrzymali 9 osób w wieku od 41 do 52 lat. Wśród zatrzymanych był 49-letni szef narkotykowej mafii oraz 5 członków zorganizowanej szajki. Podczas przeszukania zajmowanych przez zatrzymanych mieszkań,  policjanci znaleźli i zabezpieczyli około  640 g marihuany, a także mefedron, kokainę i amfetaminę. Ponadto kryminalni zarekwirowali telefony komórkowe, laptopy, sztabki złota oraz gotówkę w kwocie 150 tys. zł.
Według ustaleń śledczych głównym źródłem utrzymania grupy był handel kokainą. W ciągu kilkunastu miesięcy nielegalnej działalności wprowadzili do obrotu 700 g kokainy o czarnorynkowej wartości sięgającej 280 tys. zł.

W szajce obowiązywał  wyraźny podział ról i zadań. Część była odpowiedzialna za zdobywanie zabronionych substancji (marihuany, kokainy, mefedronu, amfetaminy), a inni  zajmowali się ich dystrybucją na czarnym rynku. Materiał dowodowy zebrany w śledztwie pozwolił na przedstawienie zarzutów 8 osobom zatrzymanym. 49-latek usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz udziału w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych. Pięć osób w wieku od 41 do 52 lat odpowie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i handel narkotykami. Natomiast 43-latek jest podejrzany o posiadanie środków odurzających, a 47-letnia kobieta usłyszała zarzut odpłatnego udzielania narkotyków. Jedna osoba z zatrzymanych została przesłuchana w charakterze świadka.

Na wniosek Prokuratury Rejonowej Kraków-Prądnik Biały, wobec kierującego zorganizowaną grupą przestępczą oraz 5 członków szajki sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Pozostali będą odpowiadać z wolnej stopy. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi do 5 lat więzienia, a za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą do 10 lat  pozbawienia wolności.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje