wtorek, 4 sierpnia 2020 09:38

Małopolska: Prawie 4 tys. zakażeń. W Krakowie coraz gorsza sytuacja - 3 nowe ogniska

Autor Wiktoria Mitura
Małopolska: Prawie 4 tys. zakażeń. W Krakowie coraz gorsza sytuacja - 3 nowe ogniska

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie poinformowała dzisiaj o 88 nowych zakażeniach koronawirusem w regionie. Pomimo, że zakażeń jest mniej niż w ostatnim czasie to nie można mówić o poprawie sytuacji. Który powiat tym razem opanował wirus?

Sądecczyzna zwolniła miejsce na liście dla Krakowa. To właśnie w tym mieście, w ostatnich dniach, ilość zakażeń niebezpiecznie wzrosła i nadal wzrasta. Jaki jest tego powód? Wiemy jedynie tyle, że przypadki w Krakowie są rozproszone. Wojewódzki Sanepid poinformował nas również o 3 nowych ogniskach w mieście. Jedno z nich to zakład pracy, kolejne to dwie inne jednostki (kultury i administracji).

O szczegółach piszemy w osobnym materiale:

Kraków. 3 ogniska i 250 aktywnie zakażonych. Wyjaśniamy, co się dzieje
Kraków w ostatnich dniach jest w czołówce nowych przypadków zakażenia Koronawirusem w Małopolsce. Są tam trzy nowe ogniska zakażenia, ale większość nowych zakażeń to rozproszone przypadki. Co to oznacza?

Warto zauważyć, że jeszcze 14 lipca ilość chorych na COVID-19 wynosiła 81. Na dzień dzisiejszy aktywne zakażenia wzrosły aż do 250! Dlaczego więc Sanepid nie reaguje?

Wczoraj pisaliśmy o wykryciu zakażenia w krakowskiej Biedronce.

Kraków: Koronawirus w Biedronce. Sklep poddany dezynfekcji, pracownicy odsunięci
Pracownik Biedronki na krakowskim Salwatorze zakażony koronawirusem. 14 pracowników, którzy mieli z nim styczność odsunięto od pracy. – Ze względu na pozytywny wynik testu u pracownika naszego sklepu przy ul. Kościuszki w Krakowie profilaktycznie odsunęliśmy od pracy 14 pracowników, którzy mieli z …

Sądecczyzna cały czas walczy z koronawirusem. Mimo wprowadzeniu pewnych zakazów i obostrzeń przez prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla nadal obserwujemy wzrost zakażeń. Pocieszające jest to, że nie ma nowego ogniska zachorowań. Rozwój nowych zakażeń ma związek z zakładami pracy. W ciągu ostatnich 3 tygodni liczba aktywnie zakażonych wzrosła o 485 przypadków.

Jutro w Nowym Sączu mają odbyć się masowe badania na wykrycie COVID-19. Wymazy będą pobierane od osób, które zostaną wcześniej poinformowane o tym fakcie telefonicznie. Oferta skorzystania z badań przesiewowych zostanie skierowana do osób znajdujących się w kwarantannie, wskazanych przez Inspekcję Sanitarną. O szczegółach, pisaliśmy tutaj:

Od środy masowe wymazy w Nowym Sączu
Sytuacja nie jest opanowana, ale jest pod kontrolą – podsumował wojewoda Piotr Ćwik. Podczas dzisiejszego briefingu prasowego skomentował także, nieco niższe niż w piątek, dane WSSE dotyczące zakażeń koronawirusem. Wojewoda Małopolski, podczas spotkania z dziennikarzami odniósł się do zapowiedzi wy…

W powiecie nowotarskim liczba aktywnie zakażonych również wzrasta. W dniu dzisiejszym zanotowano tam 10 nowych przypadków.

Dziś pisaliśmy o problemach na Oddziale Chorób Wewnętrznych w Nowym Targu, gdzie wstrzymano przyjęcia oraz wprowadzono zakaz odwiedzin. Zobacz tutaj:

Nowy Targ: Koronawirus na Oddziale Chorób Wewnętrznych. Wstrzymano przyjęcia
Władze szpitala wprowadziły również całkowity zakaz odwiedzin na oddziale. Od piątku, 31 lipca zamknięty jest oddział wewnętrzny Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu. > – W związku ze stwierdzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 pacjenta hospitalizowanego w Oddziale Chorób Wewnęt…

Kolejnym powiatem mierzącym się od dłuższego czasu z COVID-19 jest powiat limanowski. W ostatnich weekend lipca odbyło się tam kolejne koronawirusowe wesele. Dziś zostaną pobrane wymazy od uczestników uroczystości.

Limanowa: Koronawirus na kolejnym weselu! Dziś pobór wymazów
Kolejny przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano na Limanowszczyźnie. Chodzi o uczestnika wesela, które odbyło się w ostatni weekend lipca w gminie Łukowica. We wtorek, 4 sierpnia pobrane zostaną wymazy od kolejnych osób, które brały udział w przyjęciu. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w…

Od dłuższego czasu powiat myślenicki cieszył się niskim wzrostem ilości nowych zakażeń, jednak do pewnego momentu. W żłobku Ekoludek powstało nowe ognisko koronawirusa. Od tego momentu ilość chorych wzrosła. Dziś zanotowano 9 nowych przypadków, które mają związek właśnie z tym ogniskiem.

Dyrekcja przedszkola na swojej stronie na facebooku napisała:

Dyrekcja Żłobka informuje, że placówka zostaje ponownie otwarta od dnia 3 sierpnia 2020r. (poniedziałek). Dziękujemy bardzo za wyrozumiałość i cierpliwość w tych trudnych dla naszej społeczności chwilach. Informujemy również, że nasz personel został dwukrotnie przebadany, co zostało potwierdzone negatywnym wynikiem a wszystkie pomieszczenia Żłobka zostały zdezynfekowane i oczyszczone ozonatorem. Uważamy, że jesteśmy dobrze przygotowani a nasz Żłobek jest bezpieczny i gotowy na powrót wychowanków.
Ostatnie zdarzenia w Żłobku Ekoludek nie stanowią również żadnego zagrożenia dla Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego Ekoludek przy ulicy Mostowej w Myslenicach.

Zatem, nie ma się czego obawiać?

Myślenice: Nowe ognisko koronawirusa w żłobkach?
U dwóch opiekunek w prywatnym żłobku Ekoludek w Myślenicach ujawniono wynik pozytywny na koronawirusa. UMiG wyjaśnia, że w żłobku samorządowym nie wykryto, do tej pory, żadnego zakażenia. Czy pracownicy i dzieci, a zwłaszcza ich rodzice mogą czuć się bezpieczni? W prywatnym żłobku Ekoludek sytuacj…

Wzrost zachorowań w powiecie chrzanowskim ma związek m.in. z przedszkolem w Libiążu. Dziecko, które do niego uczęszczało mogło mieć kontakt z osobą zakażoną. Obecnie przedszkole czeka na wyniki wymazów.

Libiąż: Przedszkole zamknięte. Powód – koronawirus [AKTUALIZACJA]
Dzisiaj Przedszkole Samorządowe nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Libiążu pozostaje zamknięte. Powodem tej sytuacji jest oczekiwanie na wyniki testów na COVID-19. W dniu jutrzejszym przedszkole również pozostanie zamknięte. Taką informację umieściło na swojej stronie na facebooku przedszkole. > …

W Wieliczce możemy mieć również do czynienia ze wzrostem ilości zakażonych osób. Koleje Małopolskie poinformowały o przypadku koronawirusa u pracownika, który sprzedawał bilety Autobusowych Liniach Dowozowych w Wieliczce. Pasażerowie mogli spotkać go na kilku trasach. O sytuacji piszemy tutaj:

Zakażony pracownik Kolei Małopolskich sprzedawał bilety w autobusach. Na jakich trasach?
Koleje Małopolskie informują o przypadku koronawirusa u pracownika, który sprzedawał bilety Autobusowych Liniach Dowozowych w Wieliczce. Pasażerowie mogli spotkać go na kilku trasach. O sytuacji został poinformowany sanepid.

WSSE poinformował również o śmierci 82-letniego mężczyzny z powiatu gorlickiego. To pierwsza osoba z tego rejonu, która zmarła z powodu koronawirusa. Zmarły przebywał w szpitalu w Krakowie.

Gorlice: Pierwszy zgon z powodu koronawirusa na terenie powiatu
Ilość zakażonych w powiecie gorlickim rośnie z każdym dniem. Dzisiaj Sanepid poinformował o śmierci pierwszej osoby z tamtego rejonu. Chodzi o 82-letniego mężczyznę, mieszkańca gminy Łużna. Zmarły przebywał w szpitalu w Krakowie. Z dniem wczorajszym wprowadzone zostały ograniczenia w zakresie obsł…

Małopolska [4 sierpnia]

 • zakażonych: 3 934 (+88)
 • zmarło: 71 (+1)
 • wyzdrowiało: 1 755 (+32)
 • aktywnie chorych: 2 102 (+57)

Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 88 osób. To 52 kobiety i 36 mężczyzn, w wieku od roku do 94 lat, z:

 • Krakowa (20 osób),
 • powiatu nowosądeckiego (13 osób),
 • nowotarskiego (10 osób),
 • limanowskiego (10 osób),
 • myślenickiego (9 osób),
 • oświęcimskiego (7 osób),
 • chrzanowskiego (5 osób),
 • Tarnowa (3 osoby),
 • tarnowskiego (3 osoby),
 • krakowskiego (3 osoby),
 • gorlickiego (2 osoby),
 • Nowego Sącza (1 osoba),
 • powiatów dąbrowskiego (1 osoba),
 • wielickiego (1 osoba).

Aktualnie 4 osoby są hospitalizowane, pozostałe przebywają w izolacji. Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 3934 osób.

Nowe przypadki zakażeń w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Ilość chorujących na Covid-19 w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

Zmiany ilości chorujących na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

W Krakowie, gdzie w ostatnich dniach liczba zakażonych koronawirusem niebezpiecznie wzrosła i nadal wzrasta. Warto zauważyć, że jeszcze 14 lipca ilość chorych na COVID-19 było 81. Na dzień dzisiejszy aktywne zakażenia wzrosły aż do 250!

Na Sądecczyźnie w ciągu ostatnich 3 tygodni liczba aktywnie zakażonych wzrosła o 485 przypadków.

Przekazujemy, że otrzymaliśmy informację z WSSE w Krakowie o kolejnych ozdrowieńcach z naszego województwa. To 19 kobiet i 11 mężczyzn, w wieku od 4 do 78 lat, z powiatu:

 • nowosądeckiego (14 osób),
 • oświęcimskiego i wadowickiego (po 3 osoby),
 • Krakowa i powiatu limanowskiego (po 2 osoby),
 • Nowego Sącza i powiatów: tatrzańskiego, dąbrowskiego, chrzanowskiego, bocheńskiego i suskiego (po 1 osobie),

którzy w większości przebywali w izolacji.

W sumie w Małopolsce mamy 1755 ozdrowieńców.

Niestety musimy również poinformować o śmierci 83-letniego mężczyzny, mieszkańca powiatu gorlickiego, który przebywał w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Zmarły miał choroby współistniejące. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19. To pierwsza osoba z tego rejonu, która zmarła z powodu koronawirusa.

Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 71.

Informacja MPWIS o sytuacji epidemiologicznej w Małopolsce wg stanu na 4.08.2020 r., godzina 8:00

1. Od początku epidemii łącznie 3 934 zakażonych (nowych 88)

(powiat bocheński: 350, powiat brzeski: 76, powiat chrzanowski: 50, powiat dąbrowski: 26, powiat gorlicki: 53, powiat krakowski: 123, m. Kraków: 583, powiat limanowski: 233, powiat miechowski: 19, powiat myślenicki: 204, powiat nowosądecki: 731, m. Nowy Sącz: 210, powiat nowotarski: 109, powiat olkuski: 18, powiat oświęcimski: 238, powiat proszowicki: 19, powiat suski: 229, powiat tarnowski: 168, m. Tarnów: 32, powiat tatrzański: 136, powiat wadowicki: 162, powiat wielicki: 165)

w tym:

a. aktywnych zakażeń (przypadki jeszcze niewyleczone): 2 102

- osoby hospitalizowane mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 202

 • Szpital Uniwersytecki w Krakowie: 180
 • Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach: 1
 • Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie: 1
 • Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego: 12
 • Szpital w Dąbrowie Tarnowskiej: 3
 • Szpital MEGREZ Tychy: 1
 • Szpital kliniczny Nr 6 - Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka – Centrum Urazowe dla Dzieci: 1
 • Szpital w Łańcucie: 2
 • Szpital Powiatowy im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem: 1

- osoby izolowane mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 1 900

b. wyleczeni: 1 755 (nowych 32)

(powiat bocheński: 148, powiat brzeski: 65, powiat chrzanowski: 34, powiat dąbrowski: 16, powiat gorlicki: 9, powiat krakowski: 83, m. Kraków: 314, powiat limanowski: 125, powiat miechowski: 12, powiat myślenicki: 158, powiat nowosądecki: 130, m. Nowy Sącz: 47, powiat nowotarski: 15, powiat olkuski: 12, powiat oświęcimski: 98, powiat proszowicki: 9, powiat suski: 192, powiat tarnowski: 98, m. Tarnów: 16, powiat tatrzański: 9, powiat wadowicki: 41, powiat wielicki: 124)

c. zgony COVID-19: 71

(powiat bocheński: 17, powiat brzeski: 2, powiat gorlicki: 1, powiat krakowski: 2, m. Kraków: 19, powiat limanowski: 6, powiat nowosądecki: 3, m. Nowy Sącz: 2, powiat oświęcimski: 5, powiat proszowicki: 2, powiat suski: 1, powiat tarnowski: 3, powiat wadowicki: 3, powiat wielicki: 5)

d. zgony z innych przyczyn niż COVID-19: 6

(powiat bocheński: 3, powiat brzeski: 2, powiat wielicki: 1)

2. Aktualnie osób nadzorowanych (w tym osoby objęte kwarantanną): 11 273

3. Aktualnie razem osób objętych kwarantanną: 10 298

4. Liczba osób objętych kwarantanną domową na podstawie decyzji PPIS: 6 821

5. Zgony Covid-19 w poszczególnych szpitalach:

a. Szpital Uniwersytecki w Krakowie: 61

b. Szpital SPZOZ w Myślenicach: 1

c. Szpital Powiatowy w Limanowej: 1

d. Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego: 3

e. Szpital Rejonowy w Raciborzu: 1

f. Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu: 1

g. Zgon poza szpitalem: 3

6. Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 wykonanych w laboratoriach współpracujących

z WSSE w Krakowie w ostatnich 24 godzinach: 2 093 (poprzednia doba: 1 606 badań).

7. Laboratoria wykonujące badania w kierunku obecności SARS-CoV-2 RNA w Małopolsce:

https://wsse.krakow.pl/page/laboratoria-w-malopolsce-wykazane-przez-mpwis-jakowykonujace-badania-w-kierunku-sars-cov-2/

Małopolska - najnowsze informacje