wtorek, 15 grudnia 2020 13:54

Mamy trochę pieniędzy – co z nimi zrobić?

Autor Artykuł sponsorowany
Mamy trochę pieniędzy – co z nimi zrobić?

Bez względu na kryzysy Polakom materialnie zdecydowanie żyje się lepiej niż to było przed kilkoma dekadami. Część z nas pamięta, ile kosztowały owoce cytrusowe przed 1989 rokiem, ile kosztowały dżinsy. Można też porównać obecne ceny wszelkich artykułów z cenami z lat dziewięćdziesiątych. Dodatkowo coraz więcej Polaków posiada oszczędności.

Oczywiście daleko nam jeszcze w tym względzie do krajów zachodnich, jednak coraz więcej z nas wie, że lepiej kiedy pieniądz jest w ruchu, zastanawiając się tym samym – w co zainwestować? Polacy inwestują nieco inaczej niż na przykład Amerykanie lub Francuzi, choć są inwestycje, które są stosowane (i opłacalne) raczej w większości krajów europejskich i Ameryce.

Najpopularniejsze

Wiele osób dorobiło się ogromnych majątków na handlu nieruchomościami. Jedni na starcie mieli już sporą ilość środków finansowych, inni zaryzykowali.

Polacy ze średnimi zasobami pieniężnymi od kilkunastu lat chętnie inwestują w mieszkania pod wynajem, kupując je nawet za granicą, między innymi w Niemczech i Hiszpanii. Część tych mieszkań przeznaczona jest na krótkoterminowe usługi noclegowe co stało się niemałą konkurencją dla hotelarzy. Nie było krachu cenowego nie rynku mieszkań, choć ich ceny ostatnio nieco spadły.

W kryzysie coraz bardziej doceniamy wartość ziemi, jako inwestycji, która nie przynosi na ogół strat i przy której jest najmniej zabiegów formalnych. Coraz cenniejsze są działki nad jeziorami. Są chętni na działki w zacisznych miejscach w celu prowadzenia działalności agroturystycznej. Nierzadko interesuje nas ziemia przeznaczona pod działalność rolniczą.

Mimo nikłych zysków nadal rodacy składają pieniądze na lokatach bankowych, choć część z nich zastanawia się nad tym, czy w dobie kryzysu tych środków nie „zmaterializować” i zainwestować je gdzieś indziej.

Do najbardziej efektywnych sposobów inwestowania swoich pieniędzy zaliczyć trzeba złoto, a nawet kosztowności.

W co rzadko inwestujemy

Statystyczny Polak nadal ma nikłe pojęcie o inwestowaniu na giełdzie i kupowaniu akcji dobrze prosperujących firm. To nadal dotyczy głównie specjalistów. Bardzo rzadko inwestujemy w dzieła sztuki, co jest dosyć popularne na zachodzie Europy. Nieczęsto inwestujemy w innowacyjność. Wyższe studia też niekoniecznie powszechnie wiążemy ze świetlaną przyszłością.

Ciekawym miejscem do inwestowania są Wielkie Jeziora Mazurskie. Na brzegach powstaje coraz więcej marin oferujących nie tylko przystań, ale i łódki do wynajęcia. Co ciekawe właścicielami części łódek do wynajęcia są osoby mieszkające na co dzień z dala od jezior.

Zapraszamy na https://grunttoziemia.pl/

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje