sobota, 20 maja 2023 08:17

MAN zakończył inwestycję wartą 200 mln euro. Zwiększa też zatrudnienie

Autor Marzena Gitler
MAN zakończył inwestycję wartą 200 mln euro. Zwiększa też zatrudnienie

Zaledwie po 16 miesiącach od wmurowania kamienia węgielnego firma MAN z powodzeniem zakończyła rozbudowę swojego zakładu. Na inwestycję w Niepołomicach przeznaczyła 200 milionów euro. Po rozbudowie małopolski zakład będzie zatrudniał 2,5 tys. osób i ma produkować aż 300 ciężarówek dziennie.

Wcześniej produkowano tu tylko ciężkie samochody ciężarowe, lecz od teraz zakład będzie produkował także pojazdy lekkie i średnie. Po przebudowie z linii montażowej w Niepołomicach będzie zjeżdżać około 300 pojazdów i kabin dziennie w systemie trzyzmianowym, a zatem trzykrotnie więcej niż dotychczas. Ponadto wybudowano nową ciepłownię na pelet, która z kolei wnosi swój wkład w planowaną neutralność zakładu w zakresie emisji CO2.

Podczas ceremonii otwarcia z udziałem polityków, władz lokalnych i innych zaproszonych gości Alexander Vlaskamp, prezes zarządu MAN Truck & Bus SE. - Rozbudowa zakładu jest kluczowym elementem transformacji firmy MAN. Głęboko zrestrukturyzowaliśmy naszą sieć produkcyjną. Dzięki temu jesteśmy znacznie bardziej konkurencyjni w tych trudnych czasach - powiedział 17 maja w Niepołmicach na oficjanym otwarciu.

Wraz z rozbudową utworzono około 1 500 nowych miejsc pracy. Obecnie w zakładzie pracuje łącznie ponad 2 600 pracowników – trzykrotnie więcej niż przed rozbudową. Oznacza to, że 15 lat po otwarciu najmłodszy zakład w sieci produkcji samochodów ciężarowych może kontynuować swoją historię sukcesu jako wydajny zakład produkcyjny i najlepszy pracodawca.

- Kraków to zakład o wysokiej efektywności i wysokich kwalifikacjach. Jest tu montowanych około dwóch trzecich wszystkich ciężarówek MAN i kabin pojazdów ciężarowych o najwyższej jakości. Ponadto, dzięki zmodyfikowanym ciężarówkom oferujemy pojazdy indywidualnie dostosowane do potrzeb naszych klientów – mówi szef produkcji MAN Michael Kobriger.

"300 wyprodukowanych ciężarówek dziennie, 2500 miejsc pracy - 30% zatrudnionych to kobiety, miliardowa inwestycja, największy zakład produkcyjny koncernu w Europie. Dzisiaj po kilkunastu miesiącach od rozpoczęcia rozbudowy MAN oficjalnie otworzył nowe hale produkcyjne. Przypomnę, że to właśnie ta inwestycja sprzed 16 lat stała się motorem napędowym dla rozbudowy strefy. Gdy zainwestował u nas MAN, innym firmom łatwiej było podjąć decyzję o ulokowaniu zakładów w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej. Zdradzę jeszcze, że od 2027 w fabryce będą produkowane ciężarówki z napędem elektrycznym. Firmie MAN życzę dalszego dynamicznego rozwoju, wszystkim pracownikom stabilnego zatrudnienia i satysfakcji z pracy" - podsumował wydarzenie burmistrz Niepołomic Roman Ptak, który m.in z posłanką Urszuką Rusecką, wojewodą Łukaszem Kmitą, starostą wielickim Adamem Kociołkiem, Przewodniczący Rady Powiatu Wielickiego Tomaszem Tomalą i wicemarszałkiem Małopolski Łukaszem Smółką przecinał wstęgę.  

300 wyprodukowanych ciężarówek🚛 dziennie, 2500 miejsc pracy - 30% zatrudnionych to kobiety, miliardowa inwestycja,...

Opublikowany przez Roman Ptak - Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice Wtorek, 16 maja 2023

W ramach rozbudowy powstała hala o powierzchni 32 000 metrów kwadratowych przeznaczona do produkcji kabin oraz hala o powierzchni 10 000 metrów kwadratowych przeznaczona na Centrum Modyfikacji Ciężarówek i montaż końcowy. Uzyskano wszystkie niezbędne certyfikaty a odbiory zostały pomyślnie zakończone. Intensywne szkolenia nowych pracowników w zakresie systemów i narzędzi odbyło się w zakładzie w Monachium, co zapewni jednolite standardy w sieci produkcyjnej.

Dzięki przejęciu lekkich i średnich serii krakowski zakład MAN nadal jest w stanie oferować pełną gamę samochodów ciężarowych w najwyższej jakości. Ponadto, w przypadku pojazdów ciężkich Kraków pełni rolę zakładu równoważącego możliwości produkcji dla zakładu głównego w Monachium, gdzie potrzebne jest miejsce na mieszaną produkcję konwencjonalnych i akumulatorowo-elektrycznych pojazdów ciężarowych. Monachium jest obecnie w trakcie przebudowy pod kątem elektryfikacji. Już w przyszłym roku rozpocznie się tam seryjna rodukcja pierwszego MAN eTruck. Kraków i Monachium stanowią zatem silny duet partnerski w grupie ciężarówek.

inf. i fot. UG Niepołomice

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka