wtorek, 21 maja 2024 11:20

Marian Leśny nowym prezesem Kopalni Soli w Wieliczce. To jednak nie koniec zmian

Autor Patryk Trzaska
Marian Leśny nowym prezesem Kopalni Soli w Wieliczce. To jednak nie koniec zmian

Oficjalnie znamy nowy zarząd Kopalni Soli w Wieliczce. Prezesem został Marian Leśny, a członkiem zarządu ds. Ekonomicznych – Łukasz Sadkiewicz. Kim są panowie, którzy w najbliższych latach będą odpowiadać za jedną z wizytówek Wieliczki?

Nowy Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A – Marian Leśny pochodzi z górniczej rodziny. Ukończył krakowską Akademię Górniczo-Hutniczą, a pierwsze zawodowe kroki stawiał w Kopalni Węgla Kamiennego Powstańców Śląskich w Bytomiu. Potem nadzorował budowę kopalni „Siedlec-Moszczenica”, by na początku lat 90. na stałe związać się z Kopalnią Soli „Wieliczka”. Od kwietnia do września 1992 roku pełnił funkcję tymczasowego kierownika zakładu, walcząc z awarią wodną w poprzeczni Mina. Następnie jako zastępca dyrektora ds. handlowych znalazł się w gronie architektów pomyślnej transformacji firmy: w czerwcu 1996 roku wielicka kopalnia zaprzestała przemysłowej eksploatacji złoża, skupiając uwagę na zabezpieczeniu zabytkowych wyrobisk oraz ich udostępnieniu.

Rok później Marian Leśny objął kierownictwo Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna. Łącząc górnicze doświadczenie z talentami biznesowymi, we współpracy z zespołem fachowców, stworzył spółkę, która wyniosła kopalnię do rangi najsłynniejszych turystycznych atrakcji regionu.

Członkiem Zarządu ds. Ekonomicznych został z kolei Łukasz Sadkiewicz, wieliczanin, aktywny i doświadczony samorządowiec radny, zastępca burmistrza i wicestarosta powiatu wielickiego. W roku 2008 był prezesem gminnej spółki „Solne Miasto”, dzięki której wieliczanie mają do dyspozycji profesjonalną bazę rekreacyjno-sportową.

Ukończył on Wyższą Szkołę Zarządzania i Bankowości w Krakowie oraz Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na kierunku Finanse i Bankowość, Handel i Biznes Międzynarodowy, Europejska Integracja Gospodarcza oraz studia podyplomowe w zakresie Szacowania Nieruchomości i Administracji Europejskiej – Zarządzania Funduszami Unijnymi.

Pod auspicjami Łukasza Sadkiewicza, jako prezesa CER „Solne Miasto” Wieliczka wzbogaciła się w ostatnim czasie o szkołę nr 6 przy ulicy Jedynaka oraz obecną Szkołę Mistrzostwa Sportowego przy ul. Boguckiej. Sadkiewicz jako inicjator powstania i prezes LGD Powiatu Wielickiego, posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w obszarze pozyskiwania i zarządzania funduszami europejskimi, działając w stowarzyszeniach wspierających rozwój przedsiębiorczości, lokalnych organizacji i samorządów.

Info/Fot. Kopania Soli w Wieliczce

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka