poniedziałek, 12 grudnia 2022 14:15

[WIDEO] Marlena Maląg w Wieliczce: "Cieszę się, że ta inwestycja tutaj powstanie"

Autor Marzena Gitler
[WIDEO] Marlena Maląg w Wieliczce: "Cieszę się, że ta inwestycja tutaj powstanie"

- Bardzo się cieszę, że ta inwestycja tutaj powstanie, ponieważ będzie ona służyła zarówno osobom niepełnosprawnym, ale także opiekunom tych osób - mówiła w Wieliczce minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, która wraz z poseł Urszulą Rusecką i wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitom przekazała symboliczne czeki potwierdzające przyznanie środków z Funduszu Solidarnościowego na budowę centrów opiekuńczo - mieszkalnych oraz poinformował o uruchomieniu nowej edycji programu „Maluch +”.

- Dzisiaj bardzo dobry dzień dla powiatu wielickiego - podsumowała dziś w Wieliczce minister Marlena Maląg, która gratulowała samorządowi powiatowemu, że tak bardzo aktywnie uczestniczy we wszystkich projektach zarówno infrastrukturalnych jak i społecznych.

Marlena Maląg wraz z Urszulą Rusecką – przewodnicząca Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny przekazały symboliczne czeki na dotację budowy dwóch centrów opiekuńczo-mieszkalnych na terenie gmin Wieliczka i Szczurowa. W uroczystości wzięli udział Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, przedstawiciele Powiatu Wielickiego i samorządów, które otrzymały rządowe wsparcie.

Celem centrów opiekuńczo-mieszkalnych jest pomoc dorosłym osobom niepełnosprawnym ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności przez zapewnienie pobytu całodobowego lub pobytu dziennego.

- Powiat wielicki (a konkretnie Miasto i Gmina Wieliczka - przyp. red.) otrzymał wsparcie na budowę centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Jest to kwota ponad 2,6 mln zł - powiedziała Marlena Maląg. - Bardzo się cieszę, że ta inwestycja tutaj powstanie, bo będzie służyła zarówno osobom niepełnosprawnym jak i ich opiekunom - dodała. Minister zauważyła, że na terenie powiatu wielickiego powstaje dużo inwestycji związanych z pomocą społeczną.

Minister Marlena Maląg w Wieliczce - fot. Głos24

Radości z dotacji nie kryła też poseł Urszula Rusecka. - Dziś bardzo dobry dzień dla mieszkańców Wieliczki. W Węgrzcach w nowo wybudowanym budynku powstanie centrum opiekuńczo - mieszkalne - poinformowała. Przypomniała też, że to nie koniec inwestycji w powiecie wielickim dla osób z niepełnosprawnościami. - Również Powiat Wielicki  zakupił działkę, częściowo sfinansowaną ze środków rządowych, na której ma powstać centrum wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Ideą pana starosty i Zarządu Powiatu Wielickiego jest, aby na tej działce powstał nowy budynek szkoły specjalnej i inne usługi dla osób z niepełnosprawnościami jak dom dziennego pobytu i centrum opiekuńczo - mieszkalne. Wiem, że ta koncepcja już jest przygotowywana i w kolejnych edycjach podziału środków z rządowego funduszu solidarnościowego, ale też innych programów m.in przez PFRON czy MRiPS powiat wielicki będzie aplikował o środki - dodała.

Podczas spotkania dotację otrzymała gmina Szczurowa w powiecie brzeskim. Placówka powstanie w budynku po byłej szkole w w miejscowości Górka. Symboliczny czek potwierdzający przyznanie 3,2 mln zł odebrał wójt gminy Szczurowa Zbigniew Moskal.

Minister Marlena Maląg w Wieliczce - fot. Głos24

Minister Marlena Maląg poinformowała też o nowej edycji programu Maluch+" na budowę i funkcjonowanie żłobków samorządowych. - Dotychczas, program „Maluch+” funkcjonował w formule rocznej, teraz będzie miał długofalowy charakter. Jego budżet w ramach nowej edycji zaplanowano na 5,5 mld zł. Dzięki temu liczba miejsc dla najmłodszych dzieci zwiększy się w kraju o dodatkowe 102 tys. Obecnie funkcjonuje 8 tys. żłobków i klubów dziecięcych, w których jest ok. 228 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech. W 2015 roku było to niespełna 3 tys. placówek, które oferowały zaledwie 84 tys. miejsc dla dzieci.

- W 2015 r. środki wydatkowane na ten program wyniosły 150 mln zł. Potem w poszczególnych latach to ponad 450 mln zł i „turbodoładowanie” 5,5 mld zł. Ponad 90% badanych Polek i rodzin chce mieć dzieci, dlatego będziemy ich mocno wspierać w zakresie opieki instytucjonalnej, aby powstawały nowe miejsca żłobkowe. Wspieramy politykę prorodzinną, chcemy, aby polskie rodziny dobrze się rozwijały i łączyły pracę zawodową z wychowywaniem dzieci – podkreśla poseł Urszula Rusecka.

fot. Głos24

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje