czwartek, 8 sierpnia 2024 11:52, aktualizacja 4 miesiące temu

Metody nauki języka angielskiego: popularne obecnie

Autor Artykuł sponsorowany
Metody nauki języka angielskiego: popularne obecnie

Wraz z końcem XX wieku język angielski stał się najbardziej popularnym językiem komunikacji międzynarodowej. Według oceny, realizowanej w 2022 roku, na całym świecie jest około 1,5 miliarda osób uczących się języka angielskiego. W ponad 130 krajach angielski jest częścią podstawowego programu nauczania, natomiast w 40 jest dostępny jako przedmiot opcjonalny​.

Wraz ze wzrostem popularności języka angielskiego pojawiło się wiele metod szkoleniowych. Które z nich są najlepsze i pozwolą bez problemu przyswoić tak skomplikowane kwestie, jak stopniowanie przymiotników? Opowiadamy o tym w naszym artykule.

Metoda klasyczna. Opanowanie gramatyki i wykonywanie tłumaczeń

Zdecydowanie nie jest to najszybszy sposób nauki języka angielskiego. Metoda została stworzona w XIX wieku na potrzeby lekcji greki i łaciny. Polega na nauce zasad gramatyki, a następnie pracy z tekstem, czyli analizowaniu treści pod kątem użytej leksyki i reguł gramatycznych.

Kolejnym etapem jest pisemne tłumaczenie zdań z języka angielskiego i odwrotnie. Przez wiele lat, praktycznie przez cały XX wiek, była to uniwersalna metoda nauki języka angielskiego i innych języków obcych. W naszych czasach jednak rzadko bywa stosowana samodzielna, gdyż nie przewiduje rozwoju tak ważnej umiejętności, jaką jest mówienie.

Metoda naturalna

Jeśli żmudna nauka gramatyki i tłumaczenie tekstów to zdecydowanie nie Twoja droga, możesz spróbować uczyć się angielskiego używając absolutnie innej metody, opartej na powtórzeniach i korektach. Podczas lekcji, prowadzonych z wykorzystaniem metody naturalnej, język ojczysty uczniów nie jest w ogóle używany - lektor wyjaśnia reguły, poprawia i komunikuje wyłącznie w języku angielskim.

Podczas posługiwania się taką metodą bariera językowa zostaje stopniowo eliminowana w sposób naturalny, a jednocześnie bardzo skuteczny. Uczestnik uczy się języka w taki sam sposób, w jaki robią to dzieci - najpierw słuchając i obserwując, a następnie powtarzając. Reguły gramatyczne, szczególnie na samym początku zajęć, zupełnie nie mają znaczenia. Zamiast tego oczekuje się, że uczniowie sami zrozumieją angielską mowę z kontekstu. Nacisk jest kładziony na konwersację.

Nauka z wykorzystaniem metody naturalnej zakłada także wyróżnienie każdego, nawet najmniejszego osiągnięcia osoby uczącej się. Owszem, korekty mają miejsce, ale są delikatne i nigdy nie są wykonywane w taki sposób, by wartościować wiedzę.

Doskonałe opcje do nauki w ramach metody naturalnej, oferuje strona LiveXP, na której znajdziesz wykładowców z całego świata, w tym native speakerów. Z pomocą strony możesz uczyć się zarówno z poziomu komputera, jak i telefonu komórkowego.

Metoda Callana

Ta metoda została stworzona w latach 60. przez Robina Callana i szybko podbiła świat. Nauczanie opiera się przede wszystkim na komunikacji, choć trudno powiedzieć, że naturalnej. Uczniowie są pytani losowo, a ich zadaniem jest jak najszybsze udzielenie odpowiedzi, bez wahań. Nie muszą sami konstruować zdań, ale ćwiczyć i wykorzystywać poznane schematy. Zajęcia są prowadzone wyłącznie w języku angielskim. Materiał jest wielokrotnie powtarzany, a błędy są natychmiast korygowane przez nauczyciela. Ponadto uczniowie nie robią podczas zajęć żadnych notatek.

Immersja językowa

Jest to całkowite zanurzenie w języku i jego kulturze podczas odwiedzania kraju, w którym zdecydowana większość obywateli na co dzień używa języka angielskiego. Ta metoda jest równie skuteczna, jak i trudna do wykorzystania, gdyż zakłada spore wydatki na podróżowanie i uczestniczenie w obozach językowych lub zamieszkanie z rodziną-hostem.

Metoda Rosetta Stone

Jeśli lubisz spędzać dużo czasu przed laptopem, zdecydowanie zwróć uwagę na tę metodę. Specjalnie zaprojektowany program komputerowy stopniowo zanurza użytkownika w środowisku języka obcego, podobnie jak dzieci zanurzają się w świecie dorosłych. Etapy są zaprojektowane z tendencją do stopniowego komplikowania, a uczniowie przechodzą od prostych do złożonych. Na początku są oferowane pojedyncze proste słowa do zapamiętania, a następnie podawane bardziej złożone leksemy, kolejno struktury językowe, na koniec składnia i gramatyka.

Metoda leksykalna (Lexical Approach)

Ta metoda opiera się na fakcie, że każdy język składa się z jednostek leksykalnych i zakłada, że pomyślne opanowanie takich jednostek otwiera drogę ku biegłemu mówieniu w języku angielskim. Podczas zajęć, prowadzonych z wykorzystaniem tej metody, są stosowane takie narzędzia szkoleniowe:

●       studiowanie określonego zestawu fraz, słownictwa i konstrukcji językowych;

●       ćwiczenia z czasownikami i tworzenie konkordancji;

●       wykorzystanie technik obejmujących badanie tekstu i identyfikację jednostek leksykalnych, wybór odpowiednich kolokacji;

●       powtarzanie jednostek leksykalnych i śpiewanie, opowiadanie historii, odgrywanie ról z wykorzystaniem stałych wyrażeń i in.

Metoda polega na ciągłym wzbogacaniu słownictwa, ale nie w izolacji, ale w kontekście. Gramatyka jest uważana za drugorzędną, uważa się, że jej zrozumienie jest nabywane automatycznie poprzez badanie konstrukcji językowych.

Metoda bezpośrednia (Direct Method)

Korzystając z tej metody podczas nauczania należy używać wyłącznie języka docelowego. Jednak, w odróżnieniu od metody naturalnej, w grę wchodzi nie tylko mówienie i rozumienie, ale i stopniowe opanowanie konstrukcji gramatycznych pod kierunkiem nauczyciela. Metoda bezpośrednia obejmuje następujące elementy:

●       naukę mówienia i słuchania informacji;

●       werbalną prezentację nowych informacji lub demonstrację ćwiczeń;

●       tworzenie poprawnej wymowy i poprawnych struktur gramatycznych;

●       wykorzystanie technik, w tym komunikacji opartej na pytaniach i odpowiedziach, czytaniu na głos, pisaniu i poprawianiu własnych błędów.

Ważnym elementem metody bezpośredniej jest komunikacja między studentami, a także studentami i lektorem, przy czym nacisk jest kładziony na rozwój umiejętności spontanicznego mówienia.

Która z opisanych metod jest najlepsza? Oczywiście ta, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom, preferencjom i zdolnościom. Być może, po przeczytaniu podanych opisów trudno będzie Ci podjąć właściwą decyzję. Wówczas warto umówić się na pierwsze darmowe lekcje w szkołach językowych pracujących z użyciem metod, które najbardziej Ci się spodobały. Ostateczną decyzję będzie można podjąć już po zakończeniu zajęć.


fot. https://pixabay.com/photos/studying-teacher-students-sunset-5831644/

Edukacja

Edukacja - najnowsze informacje

Rozrywka