poniedziałek, 12 października 2020 11:04

Miechów znajdzie się w czerwonej strefie? Sytuacja znacznie się pogorszyła

Autor Mirosław Haładyj
Miechów znajdzie się w czerwonej strefie? Sytuacja znacznie się pogorszyła

Mijający tydzień należał do jednego z najgorszych od czasu epidemii. Od 5 do 9 października codziennie w Małopolsce ustanawiano nowe rekordy ilości zakażeń - było to kolejno 273, 360, 552 i 725 przypadki. W ciągu czterech dni liczba zakażeń praktycznie się potroiła. Pogarszająca się sytuacja w województwie znalazła odzwierciedlenie w powiecie.

Choć rekord dziennej liczby zachorowań z 9 października nie został przez weekend przekroczony, to przez ten czas sytuacja wcale nie uległa poprawie. W sobotę 10 października odnotowano w Małopolsce 633 zakażenia, w niedzielę 685 a dzisiaj w poniedziałek 12 października 691.

Pogorszenie sytuacji w województwie znalazło odzwierciedlenie w powiecie miechowskim. Dotychczas region radził sobie bardzo dobrze. I nie ma przesady w tym stwierdzeniu. Do pierwszych dni października dziennych przypadków zakażenia było niewiele a zdarzały się dni w których zachorowań w ogóle nie odnotowywano. Ponadto zdiagnozowane przypadki nie były pokłosiem dużych ognisk wyrytych w zakładach pracy, czy DPS-ach.

W październiku sytuacja uległa zmianie i to niestety na gorsze. W ciągu zaledwie 4 dni przybyło 59 nowych przypadków. Sprawia to, że po zmianie przez rząd kryteriów kwalifikacji do poszczególnych stref zagrożenia epidemicznego, powiat na chwilę obecną kwalifikuje się na zmianę koloru na czerwony. W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba zakażeń wyniosła 69, czyli 10 więcej, niż wynosi pułap określany przez liczbowy współczynnik, którego obliczenie jest stosowane przez resort zdrowia w celu określenia zagrożenia w danym rejonie.

Choć na dzień dzisiejszy liczba aktywnie chorych wynosi 99, to nadal utrzymuje się w piątce najniższych w województwie.

W powiecie miechowskim od początku epidemii odnotowano 186 przypadków zakażenia.

Czytaj także:

Prawie cała Małopolska do czerwonej strefy!
Utrzymujące się od kilku dni bardzo wysokie ilości nowych przypadków mogą wpędzić prawie całe województwo do czerwonej strefy. Już nie 150, 200 czy 250 przypadków dziennie ale 725, 606, 685. Dzisiaj: 691 – drugi najwyższy wynik od początku pandemii. To nie są liczby dotyczące całego kraju, ale same…

koronawirus najnowsze informacje

Fot.: By Oglpro - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71423308

Miechów - najnowsze informacje