piątek, 15 lipca 2022 09:38

Międzynarodowy system płatności LEO oraz ukraiński IBOX BANK wsparły hackathon Coding Challenge for Ukraine

Autor Artykuł sponsorowany
Międzynarodowy system płatności LEO oraz ukraiński IBOX BANK wsparły hackathon Coding Challenge for Ukraine

Międzynarodowy system płatności LEO oraz ukraiński IBOX BANK są aktywnymi członkami społeczności biznesowej w obszarze fintech i innowacji. Ostatnią interesującą sprawą współpracy firm był hackathon Coding Challenge for Ukraine, konkurs, w którym najlepsze zespoły specjalistów IT tworzyły rozwiązania dla dotkniętych wojną Ukraińców. Jak przebiegł hackathon i jakie rozwiązania zaproponował, opowiada dyrektor ds. rozwoju biznesu MSP LEO Pani Mariam Matiashvili w wywiadzie dla UA.NEWS.

MSP LEO został sponsorem hackathonu Coding Challenge for Ukraine. Kto otrzymał nagrodę i według jakich kryteriów wybrano zwycięzcę?

Mariam Matiashvili: My wspólnie z Komisją Europejską, UAFIC, EDFA prowadziliśmy hackathon przez kilka tygodni. Wzięło w nim udział około 30 zespołów, które wspólnie z mentorami opracowywali rozwiązania technologiczne. Powstał również komitet, który miał okazję ocenić projekty zespołów w zakresie trzech komponentów: technologia i integracja, model biznesowy oraz innowacyjność.

Dla mnie, przede wszystkim jako dla przedsiębiorcy, ważnym elementem był model biznesowy. Ten punkt miał specjalne miejsce w moim formularzu oceny.

Drugą rzeczą, na którą zwracałam swoją uwagę była integracja. Pomysł nie jest wiele wart, ważne jest, aby przepisać strategię przyciągania i wdrażania. No i oczywiście komponent technologiczny.

Zgodnie z wynikami głosowania zwycięzcą został zespół AtomicLab | Restore together. Jest to decyzja mająca na celu przywrócenie zniszczonego w czasie wojny dziedzictwa kulturowego i zabytków Ukrainy.

Platforma będzie łączyć inwestorów mogących sfinansować odrestaurowanie zabytku/dóbr kultury oraz wykonawców realizujących zlecenia konserwatorskie. Każdy inwestor otrzyma NFT sfinansowanego przez niego zabytku. Powstanie również ranking wykonawców z ocenami, powstanie galeria z budynkami niezbędnymi do renowacji.

Podczas hackathonu zespół opracował samą platformę i rozpoczął już prace nad rekonstrukcją kilku atrakcji turystycznych.

Powiedziała Pani, że w hackathonie wzięło udział około 30 zespołów. Jak Pani ocenia ogólny poziom przygotowania uczestników? Czy było wiele rozwiązań, które można było od razu wdrożyć?

Mariam Matiashvili: Wszystkie zespoły wykazały dobre wyniki i chęć tworzenia wartościowych pomysłów. Projekty dotyczyły zupełnie różnych dziedzin - medycyna, pomoc biznesowa, adaptacja dzieci w nowym społeczeństwie. Były oczywiście rozwiązania, które można było od razu wprowadzić w życie. Ale próbowaliśmy wybrać zespoły, które potrzebują mentoringu, wsparcia finansowego dla realizacji projektu, pomocy europejskich kolegów.

Wszyscy uczestnicy są zwycięzcami, ponieważ mają pomysł i plan, a także wsparcie wszystkich partnerów hackathonu. Nie ograniczamy się wyznaczonymi terminami, nawet po zakończeniu partnerzy projektu kontynuują mentoring.

Czy wśród projektów hackathonu były rozwiązania związane z fintechem i rynkiem płatności?

Mariam Matiashvili: Projekty hackathonu miały na celu rozwiązanie problemów czasowo przesiedlonych osób, dotkniętych wojną, wojskowych, lekarzy i tak dalej. Wydawałoby się, że usługi finansowe i płatnicze to pierwsza rzecz, z którą ludzie mieli kłopoty. Tak jest, ale nie o to chodzi.

Dziś poziom świadczenia usług w naszym sektorze jest tak wysoki, że europejscy i ukraińscy gracze szybko zareagowali na potrzeby uchodźców i zapewnili niezbędne usługi: szybkie otwarcie rachunku, uproszczona lista dokumentów do otwarcia rachunku, przelewy na Ukrainę bez opłat i tak dalej. Tak więc w nowym projekcie związanym z fintechem i finansami osobistymi po prostu nie było sensu.

Wśród 30 projektów na hackathonie znalazł się jeden związany z sektorem bankowym. Umieszczono w niego skuteczny model biznesowy i zadbano o zaplecze techniczne, ale nie byłby on w stanie samodzielnie istnieć. Byłby on świetnym dodatkiem do istniejących projektów fintechowych.

Jakie priorytety i zadania wyznacza sobie dziś LEO we wspieraniu Ukrainy?

Mariam Matiashvili: Naszym priorytetem jest zachowanie miejsc pracy, płacenie podatków i opłat na Ukrainie oraz pomoc Siłom Zbrojnym Ukrainy.

Jednym z równoległych kierunków jest aktywna integracja ukraińskiego biznesu z rynkiem europejskim, promocja ukraińskich specjalistów i ich wartości dla UE. To jeden z powodów, dlaczego wsparliśmy hackathon, włączyliśmy się w jego realizację i przyciągnęliśmy kolegów z Belgii, Czech i Holandii.

Zawsze mówimy, że centrum naszych zainteresowań była i pozostaje Ukraina, jednak rozszerzenie zakresu działalności na pewno wyjdzie na pożytek firmie i jej pracownikom.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka