piątek, 22 listopada 2019 10:38

Most na Kamiennej pęknięty. Co dalej?

Autor Marzena Gitler
Most na Kamiennej pęknięty. Co dalej?

Most na rzece Kamienica w kierunku Kamionki Wielkiej jest uszkodzony. Mogą jeździć nim tylko pojazdy do 3,5 tony. Czy można naprawić pęknięte przęsła?

Negatywnie wypadł przegląd techniczny mostu na rzece Kamienica w ciągu ul. Kamiennej w Nowym Sączu. W związku z uszkodzeniem dźwigarów przęsła mostu 19 listopada roku w godzinach popołudniowych Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu wprowadził zmianę organizacji ruchu na moście na rzece Kamienica w ciągu ulicy Kamiennej w Nowym Sączu. Wprowadzona organizacja dopuszcza ruch pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3.5 tony, jednym pasem ruchu.

20 listopada, w godzinach porannych odbyło się spotkanie Wójta Gminy Kamionka Wielka Andrzeja Stanka z Prezydentem Miasta Nowego Sącza Ludomirem Handzlem, przy udziale przedstawicieli Miejskiego Zarządu Dróg, oraz Wydziału Transportu i Komunikacji Urzędu Miasta Nowego Sącza. W trakcie roboczego spotkania przeanalizowano skalę uszkodzeń dźwigarów przęsła mostu oraz zaplanowano rozpoczęcie przez Miejski Zarząd Dróg w trybie pilnym doraźnych prac związanych z wykonaniem podpory nośnej. Ustalono, że wdrożone działania umożliwią przywrócenie bezpiecznego przejazdu autobusom MPK i prywatnych przewoźników.

- Mamy sytuację kryzysową - powiedział prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. - Most na ulicy Kamiennej - wrota do gminy Kamionka ma negatywną opinię po przeglądzie. Na filmie, zamieszczonym na stronie internetowej Urzędu Miasta widać, jak bardzo uszkodzone są przęsła. Ludomir Handzel wspólnie z Andrzejem Stankiem zapowiedzieli na spotkaniu, jakie działania zamierzają podjąć, żeby rozwiązać kryzysową sytuację. Wiadomo jednak, że będą to działania dorywcze, bo konieczna jest budowa nowej przeprawy.

Bezpośrednio po spotkaniu ruszyły prace zabezpieczające i wzmacniające konstrukcję mostu. Wprowadzona organizacja dopuszcza ruch pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczająca 3.5 tony, jednym pasem ruchu.

Przez most nie przejadą też autobusy komunikacji miejskiej. Autobusy MPK linii 26 i 37 dojeżdżają do ul. Prusa, potem trzeba przejść pieszo do przystanku Jamnica PKP i stamtąd kontynuować jazdę autobusem do Kamionki Wielkiej i Boguszy.

Wprowadzono też zmiany w kursach innych linii:

Linia 26:
Kursy będą wykonywane bez zmian z wyjątkiem:
Kurs 4:35 z Nawojowska – Graniczna do Kamionki Wielkiej zostaje zawieszony.
Kurs 20:25 z Kamionki Wielkiej będzie wykonywany bez zmian do przystanku Kamionka Wielka – skrzyżowanie, następnie przejazd przez Królową Polską, Ptaszkową do Nowego Sącza.

Linia 35:
Kursy zostają skrócone i będą rozpoczynane z przystanku Prusa – Kamienna.

Przystanki: Kamienna – Stacja Kolejowa, Kamienna – Granica, Kamionka Mała – Popardowa, Kamionka Mała nie będą obsługiwane.

Linia 37:
Kursy będą wykonywane bez zmian z wyjątkiem:
Kurs 5:18 z Nawojowska – Graniczna do Boguszy zostaje zawieszony.
Kurs 12:25 z Kościuszki do Boguszy przez Kamionkę Wielką zostaje zawieszony.

Kurs 13:25 z Boguszy do Nowego Sącza zostaje zawieszony.
Kurs 22:10 z Boguszy będzie wykonywany bez zmian do przystanku Królowa Górna – skrzyżowanie, następnie przejazd przez Ptaszkową do Nowego Sącza.

Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu zapowiedział, że po wykonaniu zabezpieczenia mostu i usunięciu awarii ruch zostanie przywrócony. Prawdopodobny termin przywrócenia przejazdu przez most transportu komunikacji zbiorowej w kierunku gminy Kamionka Wielka to początek przyszłego tygodnia.

inf. foto, wideo: UMNS, UG KW

Nowy Sącz - najnowsze informacje