wtorek, 19 stycznia 2021 17:56

Morsująca kobieta nie szła na Babią Górę sama. Czy ktoś odpowie za wyziębienie poszkodowanej?

Autor Mirosław Haładyj
Morsująca kobieta nie szła na Babią Górę sama. Czy ktoś odpowie za wyziębienie poszkodowanej?

Morsowanie oraz jego górski odpowiednik, tzw. suche morsowanie zyskują coraz większą popularność.

Jak informowaliśmy w weekend, w minioną sobotę Babią Górę chciała zdobyć skąpo ubrana turystka. Kobieta znaleziona i ubrana przez innych turystów wymagała pomocy goprowców. Gdy ratownicy dotarli do kobiety będącej w stanie głębokiej hipotermii, zabezpieczyli ją termicznie: rękawiczkami, goglami, czapkami, kurtką puchową oraz techniczną i przetransportowali do szpitala w Suchej Beskidzkiej, gdzie przebywała nie dłużej niż dobę. Temperatura głęboka ciała wyziębionej turystki wynosiła zaledwie 25,9 stopni Celsjusza.

– Pacjentka została przekazana na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii w stanie głębokiej hipotermii, tam w trakcie pobytu wyprowadzona została z hipotermii, jej stan zdrowia nie zagrażał życiu

– poinformowała Gazetę Krakowską Monika Wróblewska, rzecznik prasowy suskiego szpitala i dodała:

– Jednak pojawiły się komplikacje związane z odmrożeniami kończyn, z tego względu po konsultacji lekarskiej, została przekazana do szpitala im. Rydygiera w Krakowie.

Jak podaje Gazeta Krakowska, poszkodowana kobieta jest mieszkanką Białej Podlaskiej, a okoliczności zdarzenia będzie ustalać policja. Na chwilę obecną nie wiadomo, w jakim jest stanie, ponieważ krakowski szpital nie udziela w tej sprawie informacji, co tłumaczy brakiem zgody od jej rodziny.

Jak udało się ustalić Gazecie Krakowskiej, kobieta na Babią Górę szła w towarzystwie czterech osób. Jeśli policja ustali, że któraś z nich była organizatorem ekspedycji i brała za to pieniądze, może ją czekać odpowiedzialność karna.

Tego samego dnia Babią Górę zdobywała również grupa morsów z Podkarpacia. Ci jednak poinformowali, że nie mieli z tą sprawą nic wspólnego, o czym pisaliśmy tutaj.

Inf.: Gazeta Krakowska
Fot.: GOPR

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje