sobota, 16 stycznia 2021 19:05

Niemal nago na Gówniaku. To się nie mogło udać. Kobieta jest w stanie ciężkim

Autor Mirosław Haładyj
Niemal nago na Gówniaku. To się nie mogło udać. Kobieta jest w stanie ciężkim

Jest nowa moda polegająca na chodzeniu po górach zimą wyłącznie w butach i szortach, bez bielizny termicznej, długich spodni, swetra, czy kurtki.

W sobotę, 16 stycznia około godziny 13:00 ratownik dyżurny otrzymał zgłoszenie, że w rejonie Gówniaka w Masywie Babiej Góry znajduje się 5 osób, które - pomimo skrajnie trudnych warunków pogodowych - postanowiły zdobyć jego najwyższy szczyt niemal bez ubioru. Jest to nowa moda polegająca na chodzeniu po górach zimą wyłącznie w butach i szortach, bez bielizny termicznej, długich spodni, swetra, czy kurtki. Znajdujący się w okolicy turyści w miarę możliwości podzielili się ubraniami z "morsami górskimi", ale stan jednej z kobiet uczestniczącej w feralnie wyprawie był ciężki i nie była ona w stanie samodzielnie wracać.

Z uwagi na potencjalną ilość poszkodowanych wymagających transportu w rejon zgłoszenia wyrusza ponad 20 ratowników z GOPR Beskidy oraz Grupy Podhalańskiej GOPR. Tymczasem znajdujący się na miejscu turyści starali się zapewnić poszkodowanej względny komfort cieplny. Po dotarciu do kobiety, ratownicy zabezpieczyli ją termicznie, zapakowali do noszy, a następnie rozpoczęli transport w stronę przełęczy Krowiarki, gdzie została ona przekazana do karetki pogotowia.

Jednocześnie część ratowników uczestniczących w akcji skierowana została w rejon ruin schroniska Beskidenverein, gdzie na pomoc oczekiwał mężczyzna, który w trudnych warunkach pogodowych stracił orientację w terenie. Po dotarciu do niego pierwszego zespołu ratowników, został on bezpiecznie sprowadzony do schroniska na Markowych Szczawinach.

– Przestrzegamy, że w górach panują obecnie bardzo trudne warunki pogodowe - intensywne opady śniegu powodują, że wiele szlaków jest nieprzetartych i wymaga męczącego torowania. Dodatkowo niskie temperatury wymagają posiadania właściwego ubioru oraz dodatkowego wyposażenia. Przestrzegamy, aby cele swoich górskich wypraw dopasowywać do panujących w górach warunków oraz od posiadanych umiejętności, wyposażenia i doświadczenia

– apelują ratownicy.

Inf. i foto: GOPR

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje