piątek, 14 lutego 2025 10:22, aktualizacja 18 godzin temu

"Możemy doświadczyć historii w sposób żywy". W Tarnowie pamiętają o AK

Autor Krystian Kwiecień
"Możemy doświadczyć historii w sposób żywy". W Tarnowie pamiętają o AK

Przed nami obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, które odbędą się także w Tarnowie. Co zaplanowano na tę okazję?

Armia Krajowa (AK) była największą podziemną formacją zbrojną w okupowanej Europie, działającą w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. Jej działalność obejmowała różnorodne akcje bojowe, dywersyjne oraz wywiadowcze, które miały na celu walkę z okupantami – zarówno niemieckim, jak i radzieckim. W działaniach AK brali udział również mieszkańcy Tarnowa i okolic, których historie przybliża Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci.

"Armia Krajowa jest czymś niezwykłym, jest potężną organizacją zbrojną, oraz największym ruchem oporu, który działał w ramach całego państwa, które istnieje niejako pod ziemią, realizując właściwie wszystkie te działania, którymi zajmuje się normalne państwo. Jest to coś niezwykłego, niespotykanego nigdzie indziej. Tylko Polacy byli w stanie tak mocno zaangażować się w walkę z okupantem hitlerowskim." - powiedział Hubert Tarnowski z Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci.

Bezpłatne zwiedzanie

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, przypadającego 14 lutego, Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci zaprasza na bezpłatne zwiedzanie.

To wyjątkowa okazja, aby poznać tragiczne losy regionu podczas II wojny światowej oraz zobaczyć nowoczesną wystawę, na której zaprezentowano historię tarnowskich pułków, działalność konspiracyjną mieszkańców i wydarzenia takie jak pierwszy transport Polaków do KL Auschwitz.

Akcja Most III, czyli ratunek dla Londynu

Jednym z najbardziej spektakularnych dokonań Armii Krajowej była operacja Most III. Żołnierze przechwycili i przekazali aliantom fragmenty niemieckiej rakiety V2, znanej jako tajna broń Hitlera.

"Armia krajowa w naszym regionie dotykała historii światowej. Historii, która na zawsze zmieniła bieg prowadzenia walki, oraz wpłynęła na wynik II Wojny Światowej. Dotoczy to oczywiście najsłynniejszej akcji z regionu Tarnowskiego, czyli akcji Most 3. polegającej na przewiezieniu części rakiet, niewybuchu, który spadł w okolicy w Tarnowa, a później na lądowisko partyzanckie konspiracyjne Motyl, gdzie przyleciał samolot Dakota. Była to operacja wyjątkowo trudna, ze względu na zabezpieczenie tej operacji, na ukrycie jej przed władzami okupacyjnymi." - dodał Hubert Tarnowski.

Działanie to miało kluczowe znaczenie dla wojsk alianckich, pozwalając na dokładne poznanie technologii wroga. – „Operacja ta była jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z działalnością Armii Krajowej w naszym regionie.” – podkreśla Hubert Tarnowski z Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci.

Wystawa i repliki broni

Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci w Tarnowie oferuje nie tylko historyczną wystawę, ale również możliwość obejrzenia replik broni z czasów II wojny światowej. Jest to doskonała okazja, aby bliżej poznać uzbrojenie, którym posługiwali się żołnierze Armii Krajowej w walce z okupantami.

"Jest to miejsce, gdzie możemy doświadczyć tej historii w sposób żywy. Dotknąć replik broni, którą tutaj przechowujemy, którą także walczyli we wrześniu 1939 roku z Hitlerowcami. Mamy gry planszowe, które pozwalają wcielić się w rolę czy to dowódców, czy żołnierzy. Można też po prostu sprawdzić swoją wiedzę na temat historii II wojny światowej." - dodaje na koniec Hubert Tarnowski.

Praktyczne informacje

Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci, będące oddziałem Muzeum Ziemi Tarnowskiej, mieści się na terenie dawnych koszar wojskowych przy ul. Mościckiego 27A w Tarnowie. W piątek 14 lutego będzie czynne od godziny 9:00 do 17:00. Ostatnie wejście dla zwiedzających jest możliwe godzinę przed zamknięciem. Obchody święta zaplanowano na godzinę 12:00.

Fot: Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci w Tarnowie

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka