poniedziałek, 1 sierpnia 2022 10:20

Myślenice. 8. Międzynarodowe Spotkania z Folklorem przypadły do gustu szerokiej publice!

Autor Marzena Gitler
Myślenice. 8. Międzynarodowe Spotkania z Folklorem przypadły do gustu szerokiej publice!

Spotkania z folklorem na Rynku w Myślenicach miały już po raz ósmy nie tylko międzynarodowy wymiar z folkowymi zespołami z kilku egzotycznych krajów, ale też z okazji jubileuszu 680-lecia lokacji Myślenic, Urząd Miasta i Gminy zaprosił gwiazdy polskiej estrady, które koncertowały dla licznie zgromadzonych widzów!

Cykl występów folkowych z Myślenic i całego świata zwieńczyły każdego festiwalowego dnia koncerty takich gwiazd jak Enej, Golec uOrkiestra czy Kayah. W ramach festiwalu wystąpiły zespoły z Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Meksyku, Palestyny, Rumuni, Serbii, Kenii, a także lokalny Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka, Zespół Regionalny Mystkowianie z Sądecczyzny, grupa taneczna Woda na Młyn, Paulina Bisztyga i Minoo, a także Ukrainka Iryna Hubiak.

Część koncertową rozpoczęto od czwartkowego koncertu grupy tanecznej Woda na Młyn, natomiast w piątek w ramach koncertu inauguracyjnego już na płycie myślenickiego Rynku, zaprezentowały się wszystkie zespoły taneczne. Gwiazdą wieczoru był zespół Enej. Muzyka, którą tworzy zespół przepełniona jest motywami zaczerpniętymi wprost z ukraińskiego folkloru, ale nie tylko! Bowiem rodzina braci Sołoduchów ma korzenie ukraińskie, a Mirosław Ortyński urodził się we Lwowie.

Kolejny dzień to huczny start przy Małopolskiej Szkole Gościnności na Zarabiu w meksykańskich rytmach oraz kosztowaniu smaków z całego świata. Przyjezdni goście zaprezentowali swoje kulinarne przysmaki. Oczywiście nie mogło zabraknąć naszej polskiej kuchni, o którą zadbały lokalne koła gospodyń wiejskich. Kilka chwil po spotkaniu z repertuarem kuchni świata, pod budynkiem Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu zebrały się wszystkie grupy, które następnie przeszły ulicami miasta w kolorowej paradzie.

W sobotnie popołudnie pod sceną w Rynku zebrały się tłumy mieszkańców, by przyjrzeć się strojom regionalnym i zobaczyć repertuar taneczny przygotowany przez naszych artystów.  Wieczór został absolutnie zdominowany przez zespół Golec uOrkiestra. Wyjątkowy występ braci Golec na myślenickim rynku w ramach naszego międzynarodowego festiwalu, z pewnością na długo pozostanie w pamięci, gdyż słynny duet, jak się okazało pamiętał o naszym 680-leciu miasta, co więcej przypominając również koncert sprzed 15 lat na myślenickiej ziemi.

Trzeci dzień spotkań z folklorem pomimo tego, że był to ostatni dzień koncertowy, grupy nie szczędziły sił i energii by nadchodzące prezentacje znów zachwyciły publiczność. Gwiazdą finałowego dnia była Kayah, natomiast zgodnie zarówno artyści, organizatorzy, widzowie jak i gospodarz wydarzenia burmistrz Jarosław Szlachetka podkreślali jak istotnym dla miasta jest powrót festiwalu folkloru w pełnej formie, której przebieg w poprzednich latach ograniczały obwarowania pandemiczne. Duże wsparcie organizacyjne Gminie Myślenice okazali PKN Orlen oraz Województwo Małopolskie na czele z obecnym na Rynku marszałkiem Witoldem Kozłowskim.

inf./fot. UM Myślenice

Myślenice - najnowsze informacje