czwartek, 4 marca 2021 11:19

Myślenice. Uszkodził butelką zabytkową czaszkę na kościele

Autor Marzena Gitler
Myślenice. Uszkodził butelką zabytkową czaszkę na kościele

Profanacja kościoła? Dewastacja zabytku i wandalizm? A może tylko pijacki wybryk? 20-latek zabytkową płytę nagrobną z XVIII w.... uszkodził butelką po alkoholu. Grozi mu za to do 8 lat więzienia.

Do bulwersującego zdarzenia doszło 2 marca wieczorem, a wszystko udokumentował zapis monitoringu. Młodzi ludzie pili alkohol przed kościołem. Jedna z osób potem uszkodziła butelką czaszkę na zabytkowej płycie nagrobnej obok wejścia do Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej. Informacja o zajściu została przekazana policji, które od razu skierowała na miejsce patrole, ale przed kościołem już nikogo nie było. Funkcjonariusze sprawdzili potencjalne drogi ucieczki sprawców, ale nikogo nie zauważyli.

Sprawę skomentował burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka. "Ziarno zasiane w czasie fali manifestacji środowisk lewicowych pod szyldem strajku kobiet wykiełkowało... Niestety także nasze Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej stało się ofiarą ataku wandali. Wczoraj po godz. 21.00 grupka młodych osób zbezcześciła naszą świątynie uszkadzając zabytkowe płyty nagrobkowe przy wejściu głównym do kościoła. Nie ma na to naszej zgody w Miasto i Gmina Myślenice. Niszczenia świątyni nie da się usprawiedliwić! Mam nadzieję, że Policja Myślenice ustali sprawców, którzy trafią przed wymiar sprawiedliwości."

Ziarno zasiane w czasie fali manifestacji środowisk lewicowych pod szyldem strajku kobiet wykiełkowało... Niestety...

Opublikowany przez Jarosław Szlachetka Środa, 3 marca 2021

Komentarz w tej sprawie wydała też Kuria Archidiecezji Krakowskiej: "Grupa 4 młodych ludzi dokonała profanacji miejsca świętego jakim jest świątynia oraz jej otoczenia (dawny  cmentarz). W nocy 02 marca 2021 r. próbowano wejść do kościoła. Gdy  sprawcom to się nie udało, zaczęto dewastować otoczenie świątyni i jej mury oraz zniszczono zabytkowe epitafium. Można również stwierdzić, że przeprowadzona akcja nie była przypadkiem. Młodzi ludzie nie tylko sprofanowali miejsce święte, ale jak widać na graniu z kamery monitoringu całe zdarzenie nagrywali telefonem komórkowym. Policja zabezpieczyła ślady i przyjęła zgłoszenie w tej sprawie" - poinformował ks. Łukasz Michalczewski, Dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej.

Policja, do której wpłynęło oficjalne zgłoszenie o przestępstwie, przeprowadziła oględziny miejsca zdarzenia, zabezpieczyła też nagrania monitoringu. Zdarzenie zakwalifikowano wstępnie jako uszkodzenie mienia o szczególnym znaczeniu dla kultury oraz obrazę uczuć religijnych.

3 marca zatrzymano 4 mieszkańców powiatu myślenickiego w wieku od 17 do 20 lat (dwie kobiety i dwóch mężczyzn), którzy brali udział w tym zdarzeniu – co wynika m.in. z zapisu monitoringu. W toku przesłuchań i analizy materiału dowodowego ustalono, iż osoby te weszły na otwarty teren kościoła, gdzie następnie spożywały alkohol. W pewnym momencie jeden z mężczyzn, 20-latek z  gminy Raciechowice, włożył szklane butelki w otwory zabytkowych płaskorzeźb a następnie uderzył w nie torbą powodując rozbicie butelek i odłamanie elementów dwóch zabytkowych tablic epitafijnych. Pozostałe osoby obecne na miejscu nie brały bezpośredniego udział w tej dewastacji.

Uszkodzony zabytek to płyta nagrobna mieszczanki myślenickiej Zofii Gorączko (zm. 1765) z XVIII wieku. Gotycki kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach został wybudowana w 1465 rok. Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej zostało wpisane do rejestru zabytków 22 stycznia 1970 roku. Od 2011 rozpoczęto kompleksowy remont zabytkowego kościoła.

20-latkowi przedstawiono zarzut uszkodzenia zabytku oraz obrazę uczuć religijnych, do czego się przyznał. W stosunku do podejrzanego prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego oraz poręczenie majątkowe, a za popełnione przestępstwo grozi mu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat - informuje KPP Myślenice.

foto: Fb. Jarosław Szlachetka i http://gatoma123.blogspot.com/2018/03/myslenice-koscio-narodzenia-nmp.html

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka