czwartek, 22 lipca 2021 08:46

Myślenice. Wojsko Polskie pomoże w budowie mostu tymczasowego w Krzyszkowicach?

Autor Norbert Kwiatkowski
Myślenice. Wojsko Polskie pomoże w budowie mostu tymczasowego w Krzyszkowicach?

Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka wraz z przedstawicielami miejscowości Krzyszkowice spotkał się z podpułkownikiem Pawłem Wójcikiem, zastępcą szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie w sprawie rozeznania możliwości budowy tymczasowego mostu na drodze gminnej „Na Brzeg” w Krzyszkowicach.

Podczas niedzielnej powodzi jedyny dojazd do dzielnic Na Brzeg, Pustać i Nad Gaikiem przez potok Głogoczówka został uszkodzony i uniemożliwia dojazd do domów mieszkańcom tej części Krzyszkowic. W wizji lokalnej przy uszkodzonym moście wzięli udział również mieszkańcy Krzyszkowic - sekretarz Gminy Myślenice Robert Pitala, radny Rady Miejskiej Andrzej Grzybek oraz sołtys Władysław Dyduła.

Na razie odbyliśmy wstępny rekonesans możliwości jakie będzie miało Wojsko Polskie, aby pomóc mieszkańcom Krzyszkowic. Na wniosek wojewody małopolskiego stawiliśmy się na spotkaniu z burmistrzem, w celu omówienia zasad oraz sposobu wnioskowania do Wojska Polskiego o budowę tymczasowych mostów. Specjaliści z Wojsk Inżynieryjnych sprawdzą dokładnie możliwości techniczne i dopiero po ich opinii będziemy mogli powiedzieć, czy taki most powstanie i czy to będzie most pontonowy, drogowy most samochodowy, czy też zbudujemy jakąś drewnianą przeprawę. Ta informacja pozwoli również na określenie czasu realizacji tego przedsięwzięcia - mówił ppkł Paweł Wójcik, zastępca szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie.

Gmina Myślenice zawnioskuje do Wojska Polskiego przy wsparciu Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity o budowę tymczasowego mostu, który pozwoli na skomunikowanie mieszkańców części Krzyszkowic odciętej dzisiaj komunikacyjnie poprzez uszkodzony most na Głogoczówce. Zniszczony most to jedyna droga dojazdowa dla około 100 domów.

- Dzisiaj wystąpiliśmy z wnioskiem o wykonanie mostu tymczasowego do Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i czekamy na przyjazd wojskowej komisji inżynieryjnej, która zweryfikuje możliwości montażu przeprawy zastępczej dla mieszkańców Krzyszkowic. To ważne dla mieszkańców trzech osiedli – Na Brzeg, Nad Gaikiem i Pustać w Krzyszkowicach, dla których to jedyna możliwość dojazdu do domów, dlatego z niecierpliwością czekamy na odpowiedź, która określi, czy Wojsko Polskie będzie w stanie pomóc nam w kwestii budowy zastępczego mostu – dodał burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka.

Myślenice - najnowsze informacje