czwartek, 27 października 2022 12:08

Na Cmentarzu Rakowickim zapłoną znicze dla Ukraińców. Symboliczne miejsce i hołd dla poległych

Autor Marzena Gitler
Na Cmentarzu Rakowickim zapłoną znicze dla Ukraińców. Symboliczne miejsce i hołd dla poległych

W kwaterze CII na Cmentarzy Rakowickim przy ul. Prandoty powstanie miejsce, gdzie będzie można zapalić znicz dla Ukraińców. - Cieszę się, że Kraków zareagował tak przychylnie, że ten pomysł staje się faktem i że będzie kolejnym elementem, który łączy różne tradycje i kultury – mówi Jakub Niewdana, inicjator akcji, w którą włączył się Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie.

Symboliczna kwatera w pobliżu ul. Prandoty zostanie oznakowana. Znajdzie się tam też flaga ukraińska. Pomysłodawcą akcji jest Jakub Niewdana, artysta rzeźbiarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

– Już niedługo, jak co roku, będziemy odwiedzać tłumnie na groby naszych bliskich zmarłych. Przebywający wśród nas obywatele Ukrainy, z których duża część to uchodźcy wojenni, zobaczą rozświetlone cmentarze i gromadzące się w zadumie rodziny i znajomych. Ponieważ wielu z nich nie może pojechać na swoje nekropolie z powodu konfliktu pomyślałem, że aby nie czuli się w tych dniach osamotnieni, warto stworzyć dla nich symboliczne miejsce, w którym mogliby uczcić pamięć swoich zmarłych. Także my moglibyśmy tam oddać hołd ofiarom wojny w Ukrainie. Cieszę się, że Kraków zareagował tak przychylnie, że ten pomysł staje się faktem i że będzie kolejnym elementem, który łączy różne tradycje i kultury – mówi artysta.

Kwatera "ukraińska" na planie Cmentarz Rakowickiego - graf. krakow.pl

Na Ukrainie święto zmarłych (hrobki), według kalendarza juliańskiego, przypada tydzień po Wielkanocy. Ukraińcy prawosławni obchodzą podobnie jak my Wszystkich Świętych czy Dzień Zaduszny. Jednak katolicy, podobnie jak Polacy, świętują ten dzień 1 i 2 listopada. W tym roku wielu z nich nie odwiedzi jednak grobów swoich bliskich, które pozostały w Ukrainie. Utworzenie specjalnego miejsca, gdzie będą mogli zapalić symboliczny znicz, pomoże im przetrwać ten trudny czas i rozłąkę z najbliższymi. Z kolei mieszkańcy Krakowa będą mogli uczczić w ten sposób obrońców Ukrainy i cywilne ofiary wojny. je bardzo rodzinnie, licznie gromadząc się na tamtejszych cmentarzach. Nie zapominajmy jednak, że wielu przybyłych do nas uchodźców to katolicy oraz mieszkańcy zachodnich regionów Ukrainy, gdzie kultywowane jest święto Wszystkich Świętych. Niestety, ze względu na trwającą wojnę w najbliższym czasie nie wrócą do kraju i nie będą mogli tradycyjnie przeżyć tego wyjątkowego czasu.

Kwatera "ukraińska" na planie cmentarza - graf. ZCK w Krakowie

fot. Pixabay.com

Kraków

Kraków - najnowsze informacje