czwartek, 18 lipca 2019 11:31

Na tropach dawnego Sącza - wystawa i spacer historyczny

Autor Marzena Gitler
Na tropach dawnego Sącza - wystawa i spacer historyczny

„Dawni sądeczanie, dawne fotografie" to tytuł wystawy, którą można obejrzeć w Domu Historii w Nowym Sączu przy ul. Pijarskiej 21. A dla tych, którym nie dość zgłebiabnia tajemnic historii,  jest zaproszenie na XXII Spacer Historyczny po Sądecczyźnie. Dokąd tym razem?

Na wystawie,, której wernisaż odbył się 11 lipca, można obejrzeć oryginalne fotografie z II poł XIX w. i początku XX w. ze zbiorów Fundacji Nomina Rosae oraz kolekcji prywatnych, a także zbiorów Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. J. Szujskiego. Wystawę uzupełniają oryginalne sprzęty z atelier „Janina” z początku XX wieku.

Na fotografiach wielu dawnych mieszkańców Nowego Sącza pozostaje anonimowych, jednak w zaprezentowanej kolekcji znalazły się także zdjęcia znanych postaci - jest burmistrz Onufry Trembecki, Stanisław Flis, generał Józef Kustroń, dr Tadeusz Kijas właściciel pięknej wilii Marii czy rodzina Kosterkiewiczów. Na wystawie można zapoznać się bliżej z ich ciekawymi biogramami.

Podczas wernisażu dr Maria Molenda oraz dr Łukasz Połomski przybliżyli klimat epoki, opowiadając o życiu codziennym w Nowym Sączu i o dawnych zakładach fotograficznych. A we wspaniały nastrój wprowadził gości piękny pokaz tańca w wykonaniu Szkoły Tańca Jane Austen z Krakowa.

Sądecki Sztetl, którego kierownikiem jest dr Łukasz Połomski zaprasza jednozceśnia na XXII Spacer Historyczny po Sądecczyźnie. Tym razem w centrum będzie ulica Pijarska - jedna z najważniejszych ulic w centrum Nowego Sącza. Przewodnikami po dawnym mieście będą: Artur Franczak i Łukasz Połomski. Spacer rozpocznie się w niedzielę 21 lipca o g. 17:00 pod WKU (ul. Stefana Czarnieckiego 13). Wstęp wolny!

inf. Nominae Rosae i Sądecki Sztetl, foto: Sądecki Sztetl

Nowy Sącz - najnowsze informacje