wtorek, 7 marca 2023 07:36

Nadciąga małopolskie „święto podróżników”. Co w programie?

Autor Tomasz Stępień
Nadciąga małopolskie „święto podróżników”. Co w programie?

Wartościowe warsztaty z porcją praktycznej wiedzy, 13 unikatowych prelekcji festiwalowych gości, ponad 14 godzin opowieści nie z tej ziemi, podróżnicza księgarnia, Wielka Lekcja Geografii dla młodzieży w dwóch małopolskich miastach i specjalny, festiwalowy PROLOG – tak  w skrócie zapowiada się trzecia odsłona Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N.

Wydłużony weekend z Festiwalem 50°N wystartuje już za niespełna kilkanaście dni. Główne wydarzenia festiwalowe odbędą się w dniach 17-19 marca w Mediatece – Bibliotece Miejskiej w Wieliczce, a PROLOG – 16 marca w Kinie Regis w Bochni. Lista zaproszonych gości prezentuje się obiecująco. Organizatorzy w tym roku postawili przede wszystkim na różnorodność. Zadbali o to, aby w programie pojawiły się opowieści zarówno z krańców świata m.in. Ameryki Południowej, Antarktyki czy Australii, jak i polskich, a nawet lokalnych, małopolskich zakamarków.

Szczegółowy rozkład jazdy!

„Święto podróżników” otworzy spotkanie z Dagmarą Bożek, która pokaże widzom kulisy pracy w stacji polarnej i codzienność pod biegunami. Dalej odbędzie się prelekcja Piotra Strzeżysza o niespełnieniach – tych ze światem i tych z samym sobą. To nieco filozoficzna opowieść o czterech, rowerowych podróżach do Argentyny i Chile, które były wycinkiem większych wyjazdów Piotra. Piątkowy wieczór zakończy się spotkaniem z Przemkiem Kossakowskim, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To mocny akcent w programie imprezy z dwóch powodów. Po pierwsze to właśnie prelekcja Przemka będzie głównym punktem programu PROLOGU imprezy w Bochni już dzień wcześniej. Po drugie, temat jego opowieści do samego końca pozostanie tajemnicą. To publiczność demokratycznie dokona wyboru spośród przedstawionych przez niego propozycji.

Bilety na piątkowe pokazy: TUTAJ

W drugi dzień Festiwalu na scenie, jako pierwszy, pojawi się Jan Krzeptowski-Sabała. To będzie świetna okazja do tego, aby spojrzeć na Tatry inaczej i dostrzec ich dzikie oblicze. Dalej kurs imprezy poprowadzi do Meksyku, dokąd w rodzinną podróż zabiorą widzów Agnieszka i Marcin Lewandowscy. Pokażą, jak można odkrywać świat wspólnie z dziećmi. Marzenia są często siłą napędową do wyruszenia w świat, czego dowodem jest wyprawa ekipy Calluna Trip w składzie Agnieszka i Bartek Wrzoskowie. Podzielą się oni swoimi doświadczeniami z przemierzania Turcji i Gruzji podczas podróży do Iranu popularnym „ogórkiem” czyli VW T2, który został wyprodukowany prawie 50 la temu. „Biało na czarnym” to zagadkowy temat prelekcji kolejnej gościni – Kamili Kielar, która podczas samotnej wyprawy kajakiem morskim po Pacyfiku obserwowała przyrodę niezwykle cennego zakątka globu w Ameryce Północnej i poszukiwała tam niedźwiedzi-duchów. Sobotnią listę gości zamknie Krzysztof Wielicki – jeden z najwybitniejszych himalaistów świata. W trakcie prezentacji opowie nie tylko o sobie, ale przede wszystkim o fascynujących górskich przygodach, które przeżył m.in. w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Pamirze, Hindukuszu oraz co oczywiste – w Himalajach i Karakorum.

Bilety na sobotnie prelekcje: TUTAJ

Niedziela będzie należeć do niesamowitej szóstki gości. Manuela i Paweł Warzybokowie– to specjaliści od łączenia rodzinnego vanlifowego stylu życia z pracą na pełen etat. Spróbują przekonać publiczność, że zawsze jest dobry moment na podróż. Łukasz Kocewiak opowie o zapomnianych górach, swoim samotnym wejściu na najwyższy szczyt Afganistanu – kraju od dziesięcioleci targanym wojnami i o ludziach tam żyjących. Prelegent poruszy także temat narodzin polskiego himalaizmu zimowego i piszących swoją historię afgańskich alpinistek. Dalej widzowie przeniosą się do Zimbabwe, by za sprawą opowieści Alicji Rapsiewicz poznać Akasingha, czyli wrażliwe twardzielki chroniące siebie i przyrodę. Nasza Prelegentka miała okazję mieszkać z nimi w obozie w buszu i przypatrywać się ich pracy podczas kilku swoich podróży na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Kolejny Gość – Jędrzej Majka jest ekspertem podróżnikiem-kulinarnym, którego fascynuje poszukiwanie nieznanych smaków w różnych miejscach na świecie. Odkryje on tajemnice przypraw i tego, jak zmieniają świat. Ostatnie spotkanie zarówno wieczoru, jak i całego wydarzenia na pewno zostanie z uczestnikami na długo, inspirując i bawiąc do łez. A to za sprawą Małgorzaty Szumskiej, która przyjrzy się atrakcjom tak brzydkim, że aż trzeba je zobaczyć. A na tej prelekcji po prostu trzeba być!

Bilety na nidzielne spotkania: TUTAJ

Ważnymi punktami programu Festiwalu 50°N są także bezpłatne warsztaty. Można wybrać spośród kilku interesujących tematów:

- Podróże rowerowe po Małopolsce – prowadzenie Jarosław Tarański(Velo Małopolska);

- Warsztaty podróżowania „Ogórkiem” po świecie – prowadzenie Agnieszka i Bartek Wrzoskowie (Calluna Trip),

- Rodzina na swoim w Californii – praktyczne porady jak żyć i nie zwariować na 4m2  – prowadzenie Manuela i Paweł Warzybokowie,

- Ty też możesz zostać ekoturystą – jak podróżować po Małopolsce w rytmie slow– prowadzenie Marta Dymek.

Warto dodać, że podczas imprezy w wielickiej Mediatece będzie działać festiwalowa księgarnia wydawnictwa Bezdroża oraz stoiska Partnerów Festiwalu – m.in. Hiszpanii i Gran Canarii.

W ramach Festiwalu odbędą się także edukacyjne pokazy podróżnicze. W tym roku Wielka Lekcja Geografii zawita do Bochni i Wieliczki. Weźmie w nich udział ok. 1000 dzieci i młodzieży, które będą miały okazję zobaczyć relacje z niesamowitych miejsc i zainspirować się do odkrywania świata.

Tegoroczna edycja Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N została objęta Patronatem Honorowym przez Marszałka Województwa Małopolskiego – Pana Witolda Kozłowskiego, a także Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka – Pana Artura Kozioła oraz  Burmistrza Miasta Bochnia – Pana Stefana Kolawińskiego.

Partnerem Głównym Festiwalu 50°N jest Województwo Małopolskie, Partnerami Organizacyjnymi zaś Wieliczka i Bochnia. Partnerem Złotym Festiwalu są Auto Group Luzar z Wieliczki, Ambasada Hiszpanii w Polsce oraz Gran Canaria. Organizatorem Festiwalu są Stowarzyszenie PRO-TUR i Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce oraz Kino Wielicka Mediateka. Partnerami wydarzenia są: Wielickie Centrum Kultury, Wielickie Centrum Sportu, Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne Solne Miasto oraz Kino Regis w Bochni, a także Power Canvas oraz Wydawnictwo Bezdroża.

Więcej informacji można znaleźć na fanpage’u imprezy w portalu Facebook www.facebook.com/50NFestiwal oraz na stronie internetowej www.50n.pl

źródło: materiały prasowe

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka