Na rynku jest coraz więcej podmiotów zajmujących się produkcją odzieży i produktów z nadrukami. Z tego względu jest to również dobry czas dla drukarni specjalizujących się w znakowaniu tekstyliów różnymi metodami. Stąd pytanie – którą technikę wybrać? Jakie plusy i minusy mają poszczególne rozwiązania? Druk DTF, DTG oraz sitodruk - przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym różnicom istniejącym między metodami wykonywania zdobień na tekstyliach, które cieszą się aktualnie największą popularnością.
DTF, DTG i sitodruk – charakterystyka, zalety i ograniczenia
DTG (z ang. direct-to garmet) to druk bezpośredni na tkaninach bawełnianych lub mieszankach z przewagą włókien naturalnych. Nadruk wykonywany jest w drukarce DTG. Atrament wnika w strukturę produktu tekstylnego odwzorowując grafikę. Do utrwalania nadruku wykorzystywana jest prasa termotransferowa. Dzięki technologii DTG otrzymamy nadruki charakteryzujące się wysoką jakością i trwałością. Niewątpliwą zaletą DTG jest bardzo dobre odwzorowanie kolorów wraz z przejściami tonalnymi. Co więcej, unikamy kosztów związanych z przygotowaniem matryc niezbędnych w przypadku sitodruku, a czas realizacji nadruku jest bardzo krótki. Do minusów zaliczyć należy wysoki koszt przy produkcji dużych serii. Jest to efekt zużycia atramentów, a także kosztu obsługi operatora, który realizuje zlecenie. Korzystając z tej techniki nie uzyskamy efektów specjalnych na nadrukach, a sam druk będzie wyczuwalny na ciemnych materiałach.
DTF (z ang. direct-to-film) jest najnowszą techniką zdobienia. Cały proces obejmuje naniesienie atramentu na specjalną folię, zastosowanie kleju transferowego, a następnie aplikację przygotowanego nadruku na tekstylia przy pomocy prasy transferowej. Technologia DTF to połączenie cyfrowej jakości nadruku i trwałości nadruku sitowego. Zaletą jest niski koszt przy wykonywaniu krótkich serii oraz przy druku wielu elementów na jednym arkuszu. Jest to zatem metoda, która sprawdza się idealnie, gdy mamy do czynienia z małymi, personalizowanymi zamówieniami, bądź też gdy chcemy wykonać zdobienia zróżnicowanymi elementami w różnych miejscach produktu. Brak konieczności wykonywania pretreatmentu oraz możliwość aplikacji zdobień na materiały inne niż bawełna to koleje plusy tego rozwiązania. Minusy? Do nich zaliczyć możemy wyższy koszty przy realizacji dużych zamówień oraz ograniczenie przepuszczalności powietrza. Podobnie jak w przypadku DTG, nie uzyskamy także efektów specjalnych na nadruku.
Sitodruk jest najstarszą metodą wykonywania zdobień na tekstyliach. Do nanoszenia grafik wykorzystywane są specjalne sita. Farba przetłaczana jest na podłoże – przy pomocy urządzenia lub ręcznie. W procesie drukowania farba rozprowadzona zostaje na powierzchni siatki i przeciskana przez oczka bezpośrednio na podłoże drukowe. Nadruk wykazuje wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne i termiczne. Jest to ekonomiczne rozwiązanie przy realizacji dużych zamówień. Możemy nanosić zdobienia na różne tekstylia oraz uzyskiwać efekty specjalne. Minusem jest niewątpliwie wysoki koszt przy małych zamówieniach oraz złożonych grafikach. W porównaniu z metodami cyfrowymi uzyskany nadruk jest niższej jakości w przypadku gradientu kolorów.