poniedziałek, 6 lutego 2023 14:57

Najpierw benzyna, potem gaz! Samorządowcy domagają się utrzymania niższego VAT-u na energię cieplną

Autor Artykuł zewnętrzny
Najpierw benzyna, potem gaz! Samorządowcy domagają się utrzymania niższego VAT-u na energię cieplną

Samorządowcy apelują do premiera w sprawie wydłużenia obwiązywania 5-procentowej stawki VAT na energię cieplną do końca roku.

Samorządowcy z Tak Dla Polski apelują do premiera o wydłużenie 5-procentowej stawki VAT na energię cieplną do końca roku. W konferencji prasowej na ten temat wziął udział  m.in. burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

NAJPIERW BENZYNA, POTEM GAZ - konferencja prasowa

W ostatnich tygodniach jesteśmy świadkami spadków cen gazu na giełdzie. Spadł poniżej ceny przed wybuchem wojny na Ukrainie. Eksperci wskazują na dwie główne przyczyny: słaba zima i zgromadzone nadwyżki. W połowie stycznia zareagowało URE domagając się obniżenia cen taryfowych dla konsumentów w związku ze spadkiem cen hurtowych. Rząd natomiast zapowiedział wakacje rachunkowe. Oba powyższe ruchy są jednak niesatysfakcjonujące dla samorządów i najprawdopodobniej powodowane są obawą, że sytuacja wygląda bardzo podobnie do cen paliw Orlenu na początku roku. Cena baryłki na giełdzie spadała, natomiast cena hurtowa paliw na stacjach nie, co sprowadziło na rząd i Prezesa Obajtka dużą krytykę społeczną. Uczestnicy konferencji: Elżbieta Radwan Burmistrz Wołomina Jacek Karnowski Prezydent Miasta Sopotu Adam Struzik Arkadiusz Chęciński

Opublikowany przez Ruch Samorządowy Tak Dla Polski Piątek, 3 lutego 2023

- Szalejące ceny energii elektrycznej, gazu, benzyny wzrastają w takim tempie, że nie jesteśmy w stanie zbilansować naszych budżetów. Mimo iż ceny hurtowe maleją, to jednak dystrybutorzy tych cen nie obniżają. Zyski koncernów są bardzo wysokie, co odbywa się kosztem samorządów i obywateli - mówił Adam Struzik, były wieloletni marszałek Mazowsza.

- My na co dzień wiemy, co dzieje się w naszych wspólnotach lokalnych. Co prawda na rynkach ceny paliw maleją, ale jak to możliwe, że u indywidualnych odbiorców, również odbiorców wrażliwych, takich jak szkoły, przedszkola, one jednak rosną nawet o 160 procent? - pytała Elżbieta Radwan, Burmistrz Wołomina.

- Nie powinno się podejmować ustaw o gwarantowanych cenach, np. prądu, gazu itp. gdyż jest oczywiste, że się ich nie dotrzyma. Samorządy i indywidualni odbiorcy muszą płacić do budżetu państwa podatek VAT, który przecież ma wpływ na cenę. Wysokość tego podatku zmienia znacząco cenę gwarantowaną i jest zaciemnieniem obrazu wsparcia, którego oczekują mieszkańcy - przypomniał Artur Kozioł, Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka.

W konferencji wziął udział m.in. prezydent Sopotu Jacek Karnowski, przewodniczący Ruchu Samorządowego Tak Dla Polski, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński i Emila Bury, burmistrz Białogardu.

fot. Fb. Ruch Samorządowy Tak Dla Polski

Polska

Polska - najnowsze informacje