środa, 29 czerwca 2022 10:12

Najpopularniejsi influencerzy ukarani. Nie chcieli współpracować z UOKiK

Autor Katarzyna Jamróz
Najpopularniejsi influencerzy ukarani. Nie chcieli współpracować z UOKiK

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał sześć decyzji nakładające kary finansowe na polskich influencerów, którzy nie chcieli współpracować z Urzędem. W sumie nałożono na nich 139 tys. zł grzywny.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie w sprawie oznaczania treści komercyjnych w mediach społecznościowych oraz podejrzenia scamu. W tym celu urzędnicy skierowali wniosek do kilkudziesięciu wiodących influencerów, zbierając informacje o funkcjonowaniu branży influencer marketingu oraz weryfikując prawidłowość oznaczania przez nich treści reklamowych w mediach społecznościowych.

– Prowadzimy jednocześnie kilka działań związanych z rynkiem infuencer marketingu. W ramach postępowań wyjaśniających zbadaliśmy profile najpopularniejszych influencerów oraz ich kontrakty, sprawdzając warunki współpracy i ustalenia z reklamodawcami - markami i agencjami marketingowymi. Sprawdziliśmy m.in. z czego konkretnie wynikają zaniedbania w oznaczaniu postów sponsorowanych - kiedy winę ponosi twórca, a kiedy ukrycia charakteru reklamy wymaga sam zleceniodawca. Niezbędne było więc pozyskanie odpowiedzi twórców na konkretne pytania lub przesłanie nam odpowiednich dokumentów

mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Niestety kilku twórców nie udzieliło informacji lub nie przesłało dokumentów, których zażądał Urząd. Nieudzielenie odpowiedzi niesie za sobą konsekwencje prawne i finansowe - to naruszenie przepisów i może skończyć się nałożeniem kary finansowej nawet do 50 mln euro. Mając na uwadze wszystkie okoliczności, Prezes UOKiK wydał sześć decyzji, które dotyczą ukarania influencerów za brak współpracy. Kary wyniosły łącznie 139 tys. zł.

– Liczyliśmy na dobrą wolę twórców internetowych, jednak część z nich nie odpowiadała na zadane pytania, unikała przedstawienia konkretnych dokumentów czy informacji lub nie odbierała korespondencji. Brak współpracy w toku postępowania to poważne naruszenie, może bowiem utrudniać udowodnienie stosowania niedozwolonej praktyki, a także wydłuża znacząco możliwość ustalenia stanu faktycznego

– dodaje Prezes UOKiK.

Kary pieniężne otrzymali:

  • Kruszwil Marek Kruszel – 50 tys. zł
  • MD Marcin Dubiel – 25 tys. zł
  • Maffashion Julia Kuczyńska – 30 tys. zł
  • Paweł Malinowski – 20 tys. zł
  • Marcin Malczyński – 10 tys. zł
  • Marley Marlena Sojka – 4 tys. zł

Decyzje nie są prawomocne. Oznacza to, że influencerom przysługuje prawo do odwołania się do sądu.

Źródło: UOKiK
Fot. Ilustracyjne/Unsplash

Małopolska - najnowsze informacje