poniedziałek, 21 marca 2022 14:04

Nawet dwieście tysięcy Polaków otrzyma list z wojska. Lepiej się na to przygotować...

Autor Norbert Kwiatkowski
Nawet dwieście tysięcy Polaków otrzyma list z wojska. Lepiej się na to przygotować...

To już przesądzone. Wkrótce wielu Polaków otrzyma list, który z całą pewnością przyśpieszy bicie serca. Czy może się martwić? Póki co, niekoniecznie. W najbliższych tygodniach 200 tysięcy osób dostanie wezwanie na wojskowe ćwiczenia...

Co ciekawe, wielu z nas może nie zdawać sobie nawet sprawy, że jest rezerwistą lub dopiero sobie przypomni o tym fakcie. Niemniej, o tym kto może być powołany na ćwiczenia decyduje ustawa o powszechnym obowiązku obrony.

I tutaj chyba wypada napisać o najważniejszym. MON zapewnia, że ćwiczenia rezerwistów nie mają nic wspólnego z wojną w Ukrainie. Mają to być standardowe ćwiczenia, które w razie zagrożenia dla naszego państwa okażą się niezbędne.

W tym roku szkolenie rezerwistów będzie trwało średnio 12 dni. Każdy rezerwista dostanie kartę powołania z WKU z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem i będzie miał obowiązek stawienie się w odpowiedniej jednostce.

Aby nikt z przybyłych nie był stratny - za każdy dzień w ćwiczeniach -  rezerwiści dostaną świadczenie, które ma być rekompensatą.  Wysokość oczywiście zależy od posiadanego stopnia, np. kapitan otrzyma 184,95 zł, a zwykły szeregowy zaledwie 117,13 zł.

Źródło: MON Foto: Mariusz Błaszczyk/Twitter

Małopolska - najnowsze informacje