niedziela, 24 kwietnia 2022 04:57

Nawojowa: "Na pewno zapamiętam tę wizytę". Tego jeszcze nie było! Starostowie robili pizzę pod okiem uczniów!

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Nawojowa: "Na pewno zapamiętam tę wizytę". Tego jeszcze nie było! Starostowie robili pizzę pod okiem uczniów!

W piątek (22 kwietnia) w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Nawojowej odbyła się lekcja pokazowa z udziałem gości z partnerskiego powiatu Unna w Niemczech.

Wcześniej niemiecka delegacja, na czele której stoi starosta Mario Löhr, spotkała się ze starostą nowosądeckim Markiem Kwiatkowskim. Omówiono sprawy związane z pomocą uchodźcom z Ukrainy, a także zagadnienia dotyczące odnowienia kontaktów partnerskich po dwuletnim okresie pandemii.

– Ważnym elementem współpracy jest między innymi wymiana młodzieży uczącej się w szkołach powiatowych

– mówi starosta nowosądecki marek Kwiatkowski. - Dzięki wyjazdom do Niemiec mogą szlifować język niemiecki i nabywać umiejętności zawodowych.

Pokaz umiejętności uczniów ZSP w Nawojowej, którzy pod okiem Anny Wilk przygotowali pizzę i inne potrawy, zachwycił gości z Niemiec. Sami również spróbowali swoich sił w przygotowaniu pizzy. Obaj starostowie i szefowe Biur Promocji poradzili sobie świetnie.

– Na pewno zapamiętam wizytę w tej szkole

– mówi starosta powiatu Unna Mario Löhr.

– Uczniowie są przygotowani na najwyższym poziomie przez świetnych nauczycieli. Mają też do dyspozycji najnowocześniejszą bazę. Chętnie nawiążemy kontakt z placówkami powiatowymi.

W skład delegacji z Niemiec wchodzą: starosta Mario Löhr, Jens Krammenschneider-Hunscha - wiceprzewodniczący frakcji SPD w Radzie Powiatu, Herbert Goldmann - przewodniczący frakcji „GRÜNE im Kreistag“ w Radzie Powiatu oraz Silke Schmücker odpowiedzialna za współpracę partnerską i Richard Alexewicz (tłumacz).

W piątkowym spotkaniu wzięli udział m.in. starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, dyrektor ZSP w Nawojowej Michał Bulzak, nauczyciele i uczniowie szkoły, Justyna Tokarczyk – dyrektor Biura Promocji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, pracownicy Biura: Agata Żyłka i Małgorzata Przybylska, tłumacz Anna Wawrzyniak.

Inf.: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu
Fot.: Maria Olszowska za SP w Nowym Sączu

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje