sobota, 15 lipca 2023 04:30

Nie przegap! W niedzielę na Krakowskiej Linii Muzealnej będzie kursować wyjątkowe wagony

Autor Mirosław Haładyj
Nie przegap! W niedzielę na Krakowskiej Linii Muzealnej będzie kursować wyjątkowe wagony

W najbliższą niedzielę (16 lipca) na Krakowskiej Linii Muzealnej będą kursować dwa wagony: warszawski wagon K wraz z zabytkowym wagonem doczepnym ND.

Warszawski wagon typu K został wyprodukowany w 1941 roku. Był częścią dużego zamówienia obejmującego 60 tramwajów, które w 1939 roku złożyła Warszawa. Niestety wybuch II Wojny Światowej sprawił, że nie trafiły one do stolicy Polski, tylko zostały wykupione przez berlińskiego przewoźnika. Tam woziły pasażerów do zakończenia wojny. W końcu jednak w 1945 ocalałe tramwaje udało się sprowadzić do Warszawy, gdzie po modernizacji służyły mieszkańcom do połowy lat siedemdziesiątych. Jeden z nich został zakupiony przez krakowskiego przewoźnika w 2017 roku i poddany renowacji. Z kolei wagon doczepny ND o numerze 538 pochodzący z 1952 roku został oddany do użytku po remoncie w 1993 roku. Posiada oryginalną drewnianą zabudowę produkowaną przez fabrykę w Chorzowie.

W niedzielę linia nr 0 kursuje na trasie z przystanku Dajwór do Cichego Kącika. Szczegółowy rozkład jazdy linii nr 0 jest dostępny na stronie internetowej www.mpk.krakow.pl.

Opłata za przejazd Krakowską Linią Muzealną jest zgodna z obowiązującą taryfą biletową w I strefie. Na linii 0 zachowują ważność bilety okresowe wykupione na wszystkie linie. Obsługę konduktorską w pojazdach zabytkowych zapewni Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych. Będą oni wręczać pasażerom specjalne pamiątkowe bilety.

Inf. i foto: UMK

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka