piątek, 7 stycznia 2022 11:00

Nie żyje ks. dr Andrzej Jedynak. Zmarł podczas pielgrzymki

Autor Tomasz Stępień
Nie żyje ks. dr Andrzej Jedynak. Zmarł podczas pielgrzymki

Ksiądz Jedynak wybrał się na pielgrzymkę do Medjugorie, ale już z niej nie powrócił. Emerytowany proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej w Gromniku (powiat tarnowski) zmarł wczoraj, najprawdopodobniej na zawał serca. Miał 75 lat.

Ks. dr Andrzej Jedynak był postacią bardzo barwną i ciekawą. – Duchowny był nie tylko fantastycznym kaznodzieją, wychowawcą, ale także wielkim społecznikiem, wielkim erudytą. Człowiekiem prawym i szlachetnym – tak pamiętają księdza w gminie Dębno. To właśnie Porąbce Uszewskiej w gminie Dębno w powiecie brzeskim ksiądz Jedynak urodził się 29 listopada 1946 roku. Egzamin dojrzałości złożył w Tarnowie w 1964 roku, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza 30 maja 1971 roku w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Nowy Sącz - Matki Bożej Bolesnej (od 19 czerwca 1971 roku), Łączki Brzeskie (od 05 lutego 1974 roku), Tymbark (od 10 kwietnia 1976 roku) oraz Pilzno - św. Jana Chrzciciela (od 18 czerwca 1979 roku). Z dniem 14 września 1983 roku objął urząd proboszcza parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Chotowej. Tu prowadził budowę kościoła, który został ukończony i poświęcony przez Ordynariusza Diecezji Tarnowskiej - bpa Jerzego Ablewicza dnia 15 września 1985 r. W Chotowej stworzył też muzeum (skansen) starych maszyn rolniczych. 5 sierpnia 1998 roku został mianowany proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej w Gromniku. Urząd proboszcza parafii Gromnik pełnił aż do 12 sierpnia 2016 roku, a następnie pozostał w tej parafii w charakterze rezydenta. Ponadto sprawował obowiązki notariusza i dekanalnego duszpasterza rodzin w dekanacie Ciężkowice. W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w roku 1984 diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w roku 1986 diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto.

Podczas studiów teologicznych przymusowo skierowano go do służby wojskowej (co wiązało się z przerwaniem studiów). Przymusowa służba alumnów w wojsku był jedną z form walki z Kościołem w okresie PRL-u. Ksiądz Andrzej był także przewodnikiem PTTK. W latach komuny był prawdopodobnie jedynym kapłanem w Polsce, który uzyskał państwowe uprawnienia przewodnika. Jest autorem wielu pozycji książkowych, o historii rodzinnej miejscowości wsi, w tym czterotomowego dzieła “Porąbka Uszewska. Dzieje wsi i parafii”, czy też „Martyrologia duchowieństwa Diecezji Tarnowskiej w okresie okupacji hitlerowskiej”.

info i fot: Facebook/Gmina Dębno

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje

Rozrywka