niedziela, 7 kwietnia 2019 11:25

"Niepowtarzalne smaki Małopolski"

Autor Manuel Langer
"Niepowtarzalne smaki Małopolski"

Winnica Zawadka, Gospodarstwo Rolne i Ekologiczne Jan Czaja, Winnica Szawapier, Dworek Młynarza i Winnica Wieliczka dołączyły do Sieci Dziedzictwo Kulinarne Małopolska. Dyplomy i szyldy z logotypem SDzKM wręczył nowym członkom sieci wicemarszałek województwa Łukasz Smółka.

Sieć Dziedzictwo Kulinarne Małopolska promuje naturalną żywność wysokiej jakości. Skupia producentów, przetwórców, restauratorów i sprzedawców z regionu w celu zachowania i rozwijania charakterystycznych, lokalnych tradycji kulinarnych.

Do sieci tym razem dołączyło pięć nowych miejsc: Winnica Zawadka – położona we wsi o tej samej nazwie, w gminie Łososina Dolna, Gospodarstwo Rolne i Ekologiczne Jan Czaja, leżące na terenie dawnego zespołu dworsko-parkowego w Rzuchowej, Winnica Szawapier, położona we wsi Stryszewa, Dworek Młynarza – edukacyjne gospodarstwo agroturystyczne mieszczące się w XIX- wiecznym zabytkowym dworku we wsi Rudze w pobliżu Zatora, oraz położona ok. 10 km od Krakowa Winnica Wieliczka.

- Małopolska to nie tylko wyjątkowe krajobrazy i zabytki. To również bogate dziedzictwo kulinarne, którego jakość zachwyca nie tylko mieszkańców regionu, ale i turystów. Jesteśmy dumni, że kolejne miejsca dołączyły do prestiżowej grupy, dzięki której koneserzy mogą poznawać niepowtarzalne smaki Małopolski - powiedział wicemarszałek Łukasz Smółka.

Członkostwo w sieci zostało przyznane na rok - z możliwością odnowienia na kolejny. Łącznie, sieć liczy obecnie 38 członków.

Więcej informacji o dziedzictwie kulinarnym Małopolski można znaleźć na: https://www.malopolska.pl/malopolskismak/dziedzictwo-kulinarne oraz https://www.culinary-heritage.com/region.asp?regionid=73.

*

Winnica Zawadka – to rodzinna manufaktura, od 2009 roku zajmująca się produkcją wina organicznego. Wina wytwarzane są jedynie z winogron wyhodowanych we własnej winnicy. Specjalnością Winnicy Zawadka są lekkie wina białe, które charakteryzują się znaczną świeżością, nutami owocowymi i mineralnymi. Produkowane są także wina czerwone wytrawne oraz młode, lekkie wina różowe. Przy uprawie winorośli, na pow. 1,5 ha, nieużywane są żadne pestycydy i herbicydy. Zbiór owoców oraz większość zabiegów pielęgnacyjnych prowadzona jest ręcznie. Co ciekawe, od kwietnia 2018 roku Winnica Zawadka zajmuje się także produkcją wina mszalnego dla Diecezji Tarnowskiej.

Gospodarstwo Rolne i Ekologiczne Jan Czaja prowadzi zarówno produkcję zwierzęcą, jak i roślinną. Historia gospodarstwa wchodzącego w skład majątku ziemskiego początkami sięga lokacji wsi, tj. XIII wieku i ma wielowiekową tradycję. Jego najlepszy okres rozwoju przypadał na początek XX wieku. Po II wojnie światowej w wyniku reformy rolnej gospodarstwo zostało upaństwowione i funkcjonowało w formie PGR-u, a w 1995 roku rodzice Jana Czai nabyli gospodarstwo na własność. W roku 2004, po śmierci ojca, właścicielem gospodarstwa został Jan Czaja i postanowił przestawić je na produkcję metodami ekologicznymi. Gospodarstwo charakteryzuje się wysoką bioróżnorodnością i zajmuje powierzchnię blisko 20 hektarów.

Winnica Szawapier jest małą rodzinną działalnością, założoną w 2009 roku. Ulokowana jest na wysokości około 450 m.n.p.m.na stoku południowo-zachodniej ekspozycji. W 2011 roku odbyły się pierwsze zbiory, a w 2015 roku Winnica Szawapier została zarejestrowana. Powierzchnia winnicy zajmuje prawie 1 ha i obsadzona jest 2 400 krzewami. Docelowo planuje się winnicę na powierzchni 3 ha. Wina wytwarzane są wyłącznie z surowca pochodzącego z własnej uprawy. Stosowane są tylko i wyłącznie naturalne opryski. Większa część zabiegów przeprowadzona jest ręcznie.

Dworek Młynarza, w którym mieści gospodarstwo agroturystyczne, zbudowany został w drugiej połowie XVIII wieku przez burgrabiego krakowskiego Jana Bibersteina Starowieyskiego. Po Starowieyskich dziedzicami Rudz byli hrabiowie Bobrowscy herbu Jastrzębiec, których znak rodowy widnieje do dzisiaj na szczycie fasady dworu, a także na żelaznym balkonie facjaty. Po 1945 roku majątek został rozparcelowany, a sam dwór przekształcony w szkołę, która funkcjonowała do lat 90-tych ubiegłego wieku. Obecna właścicielka dworu odnowiła go i obiekt jest przyjęty do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Prowadzona jest tu profesjonalna kuchnia przygotowującą posiłki na zamówienie z wykorzystaniem surowców pochodzących z okolicznych gospodarstw, rodzinnych młynów i własnego ogrodu. Wykorzystuje się rodzinne przepisy oraz receptury lokalnych gospodyń.

Winnica Wieliczka to prowadzone biodynamicznie gospodarstwo o powierzchni 6 hektarów. Na jego terenie rośnie 25.000 krzaków, w rzędach oddalonych od siebie o około 2 metry w celu zabezpieczenia gruntu przed erozją. Uprawiane są tu szlachetne odmiany winorośli europejskiej Vitis vinifera, którą w wersji pierwotnej uprawiano na tym terenie. Z poszczególnych szczepów produkowane są czerwone, różowe i białe wina wytrawne. Nazwy poszczególnych produktów uzależnione są od szczepu winorośli, z jakiej winogrona zostały użyte do produkcji wina, bądź jest to nazwa własna, pod którą kryje się kupaż kilku szczepów. Niektóre nazwy win (np.: Cuvee Regis, Cuvee Seraf) nawiązują do historycznych nazw szybów wydobywczych Kopalni Soli w Wieliczce, co jeszcze mocniej podkreśla więź Winnicy z regionem. W ofercie Winnicy znajdują się również cydry.

Info/foto: UMWM

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka