poniedziałek, 8 lipca 2024 09:52

Nowe nabytki Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Takich solniczek jeszcze nie widzieliście!

Autor Artykuł sponsorowany
Nowe nabytki Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Takich solniczek jeszcze nie widzieliście!

Czy jest na świecie solniczka, której nie ma jeszcze w kolekcji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka? Na pewno tak,  potwierdziły to też ostatnie zakupy tak oryginalnych naczyń jak: srebrny kur z ruchomymi skrzydłami czy porcelanowy saski oficer na koniu. Wielicka kolekcja solniczek liczy ponad 1000 obiektów i jest zaliczana do najcenniejszych na świecie.

Zakupione ostatnio naczynia przyprawowe prezentowane są w Zamku Żupnym. Warto podkreślić ich wysoką wartość artystyczną i zabytkową bo właśnie takich okazów kolekcjonerskich - najwyższej rangi - arcydzieł złotnictwa i innych technik artystycznych poszukuje teraz Muzeum. Okazały srebrny kur (Wrocław, ok. 1720 r.) to pierwsza w zbiorach ruchoma solniczka - podczas solenia kur zaskakuje użytkownika poruszając skrzydłami. Kolejny obiekt, saski oficer na koniu (porcelana, 1752 r.) został wykonany w Królewskiej Manufakturze w Miśni według modelu wybitnego artysty Johana Joachima Kaendlera.

Solniczka srebrny kur z ruchomymi skrzydłami, Wrocław, ok. 1720 r., fot. D. Kołakowski

Solniczki prezentem?  Tak,  te piękne i użyteczne przedmioty często były darem od panujących. Na wystawie są dwa takie przykłady - pochodząca z Miśni para solniczek (porcelana, ok. 1762 r.) z wdzięcznym motywem ptaków i kwiatów, która należała do serwisu obiadowego - daru króla Prus Fryderyka II dla ministra Karola Wilhelma hrabiego Finck von Finckenstein oraz  para solniczek herbowych (Miśnia, porcelana, ok. 1742 r.)  z  serwisu obiadowego, który August III, król Polski i elektor saski, podarował hrabiemu Henrykowi von Podewills, dyplomacie pruskiemu za wypełnienie tajnej misji.

Solniczka porcelanowy oficer na koniu, Miśnia, 1752 r., fot. D. Kołakowski

Zobaczyć można też obiekty nabyte wcześniej i tak komplet złotych naczyń wzbogacił się o dwudzielną solniczkę na oryginalnych nóżkach w kształcie sfinksów (pocz. XIX w.). A do najstarszej grupy w kolekcji dołączyła cynowa solniczka w kształcie okazałej, okrągłej wieży (Francja, 1490-1500). Jest też długo poszukiwana solniczka z Limoges (emalia malarska, ok. 1550 r.) ze scenami prac Herkulesa a nawet solniczki z tak odległych krajów jak Peru i Gwatemala.

Warto pamiętać, że bogato ilustrowany "Katalog solniczek Muzeum Żup Krakowskich. Nabytki z lat 2014-2020" można kupić w sklepie muzealnym, jak również przez internet (www.muzeum.wieliczka.pl/sklep).

Zakup solniczki srebrny kur został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka