środa, 2 marca 2022 10:05

Nowoczesna szkoła, przedszkole i żłobek. W gminie Skawina powstanie centrum edukacyjne

Autor Norbert Kwiatkowski
Nowoczesna szkoła, przedszkole i żłobek. W gminie Skawina powstanie centrum edukacyjne

Mieszkańcy zachodniej części gminy Skawina z zapartym tchem śledzą postępy związane z budową centrum edukacyjnego w Wielkich Drogach. To inwestycja, która na kilkadziesiąt lat rozwiąże problemy związane z brakiem miejsc w przedszkolu i żłobku. Poprawi się także jakość kształcenia uczniów szkoły podstawowej.

Budynek obecnej szkoły podstawowej powstał w 1936 roku i warunki kształcenia dzieci pozostawiają coraz więcej do życzenia. Sale i korytarze są wąskie i ciasne, a lekcje wychowania fizycznego są prowadzone poza budynkiem szkoły.

Widząc problem i reagując na liczne apele mieszkańców zachodniej części gminy Skawina, burmistrz Norbert Rzepisko podjął decyzję o wybudowaniu nowoczesnej placówki na miarę XXI wieku, która spełni oczekiwania uczniów oraz rodziców i będzie powodem do dumy dla całej społeczności. Dlatego w centrum edukacyjnym nie zabraknie świetlicy, kuchni, jadalni, sali gimnastycznej oraz boiska sportowego. Oprócz poprawienia jakości i komfortu kształcenia młodzieży, będzie ona pełniła też inną bardzo ważną funkcję dla całej społeczności. Powstanie tutaj przedszkole oraz żłobek.

- Na samym początku miała powstać jedynie sala gimnastyczna w istniejącej już szkole podstawowej. Widzimy jednak, że w gminie powstaje coraz więcej domów, a ludzie wyprowadzają się na wieś. Nowi mieszkańcy słusznie oczekują, że ich pociechy powinny znaleźć miejsce w przedszkolu i żłobku oraz będą uczyły się w nowoczesnej szkole. Stąd decyzja o zbudowaniu całego kompleksu edukacyjnego, który zapewni bezpieczeństwo edukacyjne na najbliższe 30 lat – mówi burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

Projekt tego wielkiego przedsięwzięcia od początku powstaje we współpracy z mieszkańcami. To właśnie oni najlepiej wiedzą, czego oczekują od nowoczesnej szkoły. W trakcie konsultacji społecznych ustalono, że szkoła w Wielkich Drogach nie powinna być zwykłą placówką oświatową, lecz współczesnym centrum edukacyjnym z przedszkolem, oddziałami żłobkowymi oraz całą infrastrukturą.

Po zakończeniu konsultacji społecznych wykupiono działki, na których powstanie centrum edukacyjne oraz rozpoczęto tworzenie projektu całej inwestycji. Wykonawca przygotuje 3 koncepcje, które zostaną przedstawione społeczności na rysunkach, wizualizacjach oraz makietach. Spośród nich zostanie wybrana ta, która najbardziej usatysfakcjonuje mieszkańców i spełni nadzieje pokładane w całej inwestycji.

Władze Skawiny szacują, że budowa centrum edukacyjnego będzie kosztowała około 40 milionów złotych. Burmistrz Norbert Rzepisko od samego początku podkreśla, że tak duża inwestycja musi powstać z wykorzystaniem środków zewnętrznych. Już teraz pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie szukają programów, z których można sfinansować część prac.'

Źródło oraz foto: UG Skawina

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje