piątek, 21 lutego 2020 15:29

Nowy Sącz. Lokomotywy pożegnano z pompą

Autor Marzena Gitler
Nowy Sącz. Lokomotywy pożegnano z pompą

Osiem nowoczesnych lokomotyw elektrycznych serii EU160 Griffin, wyprodukowanych w zakładzie spółki NEWAG S.A., rozpoczęło dziś służbę pod szyldem PKP Intercity S.A. Na Dworcu Kolejowym w Nowym Sączu odbyło się uroczyste przekazanie pojazdów, w którym udział wzięli przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych lokalnych i wojewódzkich oraz mieszkańcy.

- Dzisiejsze wydarzenie to dla nas ogromna satysfakcja i w związku z tym chciałem bardzo serdecznie pogratulować, zarówno kierownictwu NEWAG-u, jak i całej załodze. Przede wszystkim, za to, że spółka zdobyła tak duży kontrakt. Trzydzieści lokomotyw, ponad pół miliarda złotych to fenomenalne parametry tego kontaktu, ale też - jak widzimy wszyscy - nieprawdopodobnie solidne wykonanie. Zarząd Województwa w swojej strategii zakłada otwieranie coraz to nowszych tras kolejowych, obsługujących pasażerów oraz powracanie do tych, które kiedyś zostały zamknięte – powiedział marszałek małopolski Witold Kozłowski.

Zakup lokomotyw elektrycznych EU160 Griffin, współfinansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, jest elementem projektu „Przyspieszamy komfortowo - unowocześnienie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A.” W ramach kontraktu, o wartości ponad pół miliarda złotych, zawartego pomiędzy przewoźnikiem a producentem - spółką NEWAG S.A, do końca 2020 roku do PKP Intercity trafi 30 nowoczesnych pojazdów.

Griffiny rozwijają prędkość do 160 km/h, a zastosowane w nich rozwiązania techniczne zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa oraz niezawodności. Lokomotywy posiadają również system zdalnej diagnostyki, który umożliwia monitorowanie ich pracy w czasie rzeczywistym. Zakupione przez PKP Intercity S.A. pojazdy zostaną wykorzystane do obsługi połączeń w całej Polsce.

inf. i foto: UMWM, wideo: UM Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje