czwartek, 23 stycznia 2020 14:28

Nowy Sącz. Pamięci ofiar holokaustu

Autor Marzena Gitler
Nowy Sącz. Pamięci ofiar holokaustu

Sądecki Stetl, Nomina Rosae oraz Sądecka Biblioteka Publiczna zapraszają na dwa wydarzenia związane z przypadającą 27 stycznia, 75 rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz. Patronat nad sądeckimi obchodami objął Prezydent Ludomir Handzel.

Konferencja "Miłość w czasach Zagłady"

Sądeckie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu poprzedzi konferencja zorganizowana 24 stycznia przez Sądecki Sztetl - Nomina Rosae i Sądecką Bibliotekę Publiczną. W programie wydarzenia są wykłady dr Łukasza Połomskiego - "Miłosne historie sądeckiego getta" i Artura Franczaka - "Miłość za drutami obozów" oraz pokaz filmu "I była miłość w getcie".

Zgłoszenia na konferencję na e-mail: art.franczak@gmail.com

Wydarzenie odbędzie się w sądeckim Ratuszu, początek o godz. 10.

VII Sądecki Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

W poniedziałek, 27 stycznia w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, o godz. 17:00 odbędzie się promocja dwóch wydawnictw edukacyjnych poświęconych Holokaustowi. Wydarzenie wpisuje się w cykl spotkań z książką - "Sztetlowy Cheder". To już XIV takie spotkanie.

Na spotkaniu zaprezentowana będzie praca zbiorowa pt. "Ciemności kryją ziemię". Książka porusza tematykę zagłady Żydów, a także historię polskich i sądeckich Żydów. (red. P. Trojański i M. Grądzka-Rejak). Publikacja jest pokłosiem projektu edukacyjnego realizowanego przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w 2019 r.

Książka jest doskonałym podręcznikiem dla nauczycieli, którzy chcą zagłębić się w tematykę zagłady Żydów. W tekście znajdziemy m.in. ciekawy artykuł Artura Franczaka dotyczący zbrodni w Popardowej i wiele innych historii.

W dyskusji nad książką wezmą udział: dr Maria Molenda, Edyta Danielska, Artur Franczak i dr Łukasz Połomski. Na miejscu będzie można nabyć wydawnictwo w cenie 25 zł.

W czasie spotkania będzie można otrzymać gratisowo także drugie wydawnictwo - przewodnik-grę miejską po żydowskich śladach Nowego Sącza pt. "Sądecki Sztetl". Tę unikatową książeczkę opracował Łukasz Połomski. Jest ona znakomitym, gotowym scenariuszem lekcji historii na terenie naszego miasta. Może także służyć każdemu, kto chce zgłębić historię sądeckich Żydów.

Spotkanie odbędzie się w budynku głównym Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego przy ul. Franciszkańskiej 11. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Organizatorzy apelują też o pamięć o sądeckich ofiarach. "W poniedziałek 27 stycznia zapalmy znicze pamięci na symbolicznym grobie sądeczan - Ofiar Auschwitz oraz pod tablicą przy synagodze. Pamiętajmy!"

inf. i foto: Sądecki Sztetl

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka