wtorek, 27 października 2020 13:41

Obróbka skrawaniem – 4 argumenty na tak

Autor Artykuł sponsorowany
Obróbka skrawaniem – 4 argumenty na tak

Gdyby nie specjalistyczna obróbka metali i tworzyw sztucznych, współczesny przemysł praktycznie by nie mógł istnieć. Liczy się nie tylko wysoka jakość wytwarzanych elementów, ale także tempo samej produkcji. Dlatego powszechnie wykorzystuje się teraz maszyny CNC, które umożliwiają precyzyjną obróbkę w oparciu o nowoczesne układy sterujące.

Dlaczego obróbka CNC?

Tradycyjne obrabianie elementów wciąż ma swoich zwolenników, a ręczne frezarki znajdują zastosowanie w wielu fabrykach. Jednakże to właśnie maszyny sterowane numerycznie (Computerized Numerical Control – CNC) pozwalają produkować elementy o doskonałej jakości. Obróbka CNC wypiera więc stopniowo ręczne obrabiarki. Maszyny tego typu zostały użyte po raz pierwszy w USA w latach 50. XX w. Wówczas jednak wykorzystywały funkcje matematyczne, które opisywały wymiary i kształt danego elementu. Z czasem maszynami zaczęły sterować specjalne programy komputerowe i tak jest do dziś.

Maszyny CNC obecnie

Co ciekawe, technologię CNC, tak jak wiele innych, wynaleziono dla potrzeb wojska. Z czasem weszła jednak do przemysłu i stała jest współczesnym standardem produkcyjnym. Procesem, do którego najczęściej stosuje się urządzenia sterowane numerycznie, jest obróbka skrawaniem.

Chodzi między innymi o toczenie, wycinanie i frezowanie materiału, co może odbywać się bardzo precyzyjnie właśnie dzięki maszynom CNC. W ten sposób z linii produkcyjnej wychodzą idealnie odwzorowane i identyczne części dzięki zastosowaniu odpowiednich narzędzi skrawających między innymi: frezy, noże tokarskie, wiertła, pilniki, rozwiertaki, gwintowniki, pogłąbiacze.

Poza ogromną precyzją, obróbka CNC zapewnia także minimalizację błędów typowych dla obróbki ręcznej. Wpływa to na szybkość produkcji, a w dłużej perspektywie – na większe zyski dla firm. W przypadku ręcznych obrabiarek błędy są znacznie częstsze.

Szybkość produkcji i oszczędność finansowa

Dużą zaletą maszyn sterowanych numerycznie jest fakt, iż mocno usprawniają cały proces produkcyjny. Są to także urządzenia niemal całkowicie zautomatyzowane, dzięki czemu produkcja idzie szybciej niż przy zastosowaniu obróbki ręcznej. Pierwotnie technologię tę stosowane tylko do produkcji seryjnej, jednak z czasem udoskonalono ją i obecnie może służyć także do produkcji jednostkowej i małoseryjnej.

Trzeba jednak zauważyć, że koszt zakupu takiej maszyny jest ogromny. Wiele mniejszych zakładów decyduje się więc na zakup używanych maszyn CNC lub zlecenie podwykonawstwa firmom posiadającym je w użyciu. Jeśli jednak spojrzymy na technologię CNC perspektywicznie, okazuje się że inwestycja we własną maszyną może przynieść wymierne korzyści finansowe dla firmy.

Główne zalety obróbki CNC

Minimalne ryzyko opóźnień – maszyny CNC są niemal bezawaryjne i generują znacznie mniej błędów niż ręczne obrabianie materiału. Dzięki temu ryzyko przestoju i wynikających z niego strat finansowych jest naprawdę niewielkie.

Niwelacja strat materiałów – technologia komputerowego sterowania ruchów narzędzi obróbczych minimalizuje ilość odpadów materiałowych.

Wysoka jakość otrzymanych elementów – przekłada się to na oszczędność kosztów związanych z koniecznością ponownego wytwarzania w razie braku osiągnięcia przez elementy zadowalającej jakości.

Czas produkcji – maszyny CNC umożliwiają szybką produkcję identycznych elementów o doskonałej jakości, co zwiększa wydajność zakładów przemysłowych.

Szeroki zakres wykorzystywanych materiałów – metale, tworzywa sztuczne, żeliwo, stal czy mosiądz.

Szerokie zastosowanie – maszyny CNC wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu, dzięki czemu ten cały czas się rozwija na niespotykaną wcześniej skalę.

Części do maszyn CNC i nie tylko znajdziesz na EBMiA.pl

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka