poniedziałek, 2 listopada 2020 13:32, aktualizacja 5 lat temu

Oczyszczacz powietrza od A do Z. Co warto wiedzieć o tym urządzeniu?

Autor Głos 24
Oczyszczacz powietrza od A do Z. Co warto wiedzieć o tym urządzeniu?

Wiele mówi się w ostatnim czasie o tym, jak drastycznie spada jakość powietrza jesienią i zimą, kiedy pojawia się w nim więcej pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń. Czy można jakoś z tym walczyć? A gdyby tak zainwestować w dobry oczyszczacz powietrza?

Określenie “dobry oczyszczacz powietrza” kryje w sobie wiele nieścisłości. Jakie dokładnie powinno być to urządzenie, aby można je określić tym mianem? Z pewnością należy zwrócić uwagę na kilka informacji zawartych w specyfikacji, na przykład zasięg działania, czyli to, na jak dużej powierzchni jest w stanie spełnić swoje zadanie. Oczyszczacz powietrza dodatkowo może mieć wiele funkcji uzupełniających, takich jak nawilżanie czy jonizacja powietrza. Niezwykle istotne są również zamontowane w nim filtry, które służą zatrzymaniu różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Oczyszczacz powietrza od A do Z

Społeczna świadomość na temat wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie wzrasta z roku na rok. Nie można również zapomnieć o tym, że Polska plasuje się w czołówce europejskich krajów z powietrzem najgorszej jakości. Skutki takiego stanu rzeczy najbardziej odczuwalne są na przykład w Krakowie, gdzie normy jesienią i zimą są przekroczone kilkukrotnie. Rozwiązaniem, dzięki któremu chociaż w domu będzie można zdrowiej oddychać, jest z pewnością zakupienie oczyszczacza powietrza. Wcześniej warto jednak dowiedzieć się, w co takie urządzenie powinno zostać zaopatrzone.

Po pierwsze filtry

Najważniejszym elementem oczyszczacza powietrze są przede wszystkim filtry, dzięki którym każde zanieczyszczenie zostanie wyłapane. W urządzeniu powinny znaleźć się:

  • filtr HEPA - to jeden z najskuteczniejszych filtrów, dzięki któremu z powietrza usuwany jest zawieszony pył PM2.5. Filtr wykonany jest ze szkła spiekanego i zatrzymuje 99,97% zanieczyszczeń.
  • filtr wstępny - to pierwszy filtr, z którym spotyka się zasysane do urządzenia powietrze. Jego zadaniem jest oczyszczenie go z większych cząsteczek pyłu.
  • filtr węglowy - węgiel aktywny absorbuje szkodliwe substancje chemiczne, na przykład formaldehyd czy benzen.
  • filtr kataliczny - nanokatalizator pomaga zatrzymać pyłki, kurz, bakterie i niektóre substancje chemiczne.

Nie zapomnij o wydajności i głośności

Nikt nie lubi, gdy coś cały czas buczy mu za uchem, szczególnie kiedy nadchodzi czas na chwilę odpoczynku i relaksu. Dlatego właśnie warto zwrócić uwagę na to, jak głośny jest dany oczyszczacz powietrza. W tym wypadku najlepiej brać pod uwagę sprzęt, którego głośność nie przekracza 60 dB. Warto również zerknąć na wydajność sprzętu i przepływ oczyszczanego powietrza. Ten aspekt działania zależny jest również od wielkości oczyszczacza. W mniejszych urządzeniach nie powinien spadać poniżej 30 m3/h, w dużych powinien wynosić przynajmniej 230 m3/h.

Sprawdź zasięg działania

Oczyszczacz powietrza powinien być dostosowany do potrzeb użytkownika. Dlatego, jeśli mieszkacie w dużym domu lub mieszkaniu, lepiej zainwestować w urządzenie z dużym zasięgiem pokrycia, na przykład 60 m2. Mniejsze urządzenia, które oczyszczają do 40 m2 lub 20 m2 sprawdzą się w małych pokojach (pokój dziecka) i biurach.

Funkcje dodatkowe w oczyszczaczu powietrza

Każdy oczyszczacz powietrza posiadać może dodatkowe funkcje i ulepszenia. Oczywiście to podnosi jego koszt, ale wydając już na niego pieniądze, warto dołożyć tych kilka monet, zamiast kupować dwa osobne urządzenia. Co może być przydatne w oczyszczaczu powietrza? Przede wszystkim funkcja jonizacji, w drugiej kolejności może być to również funkcja nawilżania. Jonizacja sprawi, że w pomieszczeniu pojawi się więcej jonów ujemnych, czyli anionów, które obciążają kurz i pyłki i tym samym wspomagają walkę z alergią. Nawilżenie jest natomiast niezwykle ważne, aby zachować równowagę w organizmie. Dodatkowo oczyszczacz może posiadać:

  • wybór mocy oczyszczania;
  • laserowy miernik jakości powietrza;
  • różne tryby pracy, na przykład nocny lub tryb VOC (pomaga zwalczyć zanieczyszczenia związane z obecnością związków organicznych);
  • timer;
  • pilot do zdalnego sterowania.

Dobry oczyszczacz ratunkiem na zanieczyszczone powietrze? Tak, jeśli tylko będzie posiadał większość z wymienionych powyżej funkcji i udogodnień.

Obserwuj nas w Google News

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka