piątek, 28 lutego 2020 14:46

Od 15 marca zmiana rozkładu jazdy pociągów

Autor Manuel Langer
Od 15 marca zmiana rozkładu jazdy pociągów

Już 15 marca br. nastąpi korekta rozkładu jazdy pociągów 2019/2020.  Oznacza to zmiany w organizacji ruchu pociągów na większości tras  w województwie. Są zarówno linie komunikacyjne, na których sytuacja  ulegnie poprawie, jak i takie gdzie utrudnienia będą większe.

- Nowy  rozkład jazdy oznacza sporo zmian dla podróżnych. Wśród najważniejszych  warto wymienić pociągi do Lotniska Balice, które znów będą kursować co  30 minut oraz postoje pociągów na stacji Kraków Nowa Huta - mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

Powrót pociągów do Lotniska do 30 minut

Największym  wydarzeniem nowej edycji rozkładu jazdy pociągów będzie powrót  30-minutowej częstotliwości kursowania pociągów na odcinku linii SKA1  Kraków Główny – Kraków Lotnisko. Ze wskazanego odcinka znikną całkowicie  autobusy komunikacji zastępczej, co poprawi znacząco ofertę dla  przystanków Kraków Młynówka, Kraków Zakliki i Kraków Olszanica (których  autobusy nie obsługiwały). Ograniczenie częstotliwości kursowania  pociągów do Lotniska nastąpiło w 2017 r. Termin przywrócenia ruchu  pociągów co 30 minut był kilkukrotnie przekładany. Jednakże tym razem  negocjacje prowadzone pomiędzy Kolejami Małopolskimi a Spółką PKP PLK  S.A. przyniosły pozytywny skutek.

Postoje na stacji Kraków Nowa Huta

W  związku z kontynuacją prac torowych na odcinku Kraków Główny – Podłęże  część pociągów kursujących w kierunku Tarnowa w dalszym ciągu będą  kursować trasą objazdową przez Nową Hutę. Dotychczas jednak wskazaną  trasę wszystkie pociągi pokonywały bez postojów handlowych. Od 15 marca  ten stan ulegnie zmianie. Podróżni będą mogli wsiadać i wysiadać  z pociągów linii SKA3 na stacji Kraków Batowice, a także na stacji  Kraków Nowa Huta, gdzie Spółka PKP PLK S.A. przywraca do stanu  używalności nieczynną od ponad 20 lat infrastrukturę pasażerską. To nie  koniec zmian w tym zakresie. Województwo Małopolskie wystąpiło do  Zarządcy Infrastruktury o odbudowę peronu także na przystanku Kraków  Lubocza. Omawiane zmiany przyczynią się do poprawy obsługi  komunikacyjnej północno-wschodniej części Krakowa.

Więcej utrudnień na trasie do Trzebini i Oświęcimia

Na  zwiększone utrudnienia będą musieli przygotować się podróżni  korzystający z trasy do Trzebini i Oświęcimia. Spółka PKP PLK S.A.  wchodzi w kolejny etap modernizacji trasy Kraków – Katowice, który  będzie obejmie zapowiadaną od dawna likwidację stacji w Dulowej oraz  zmianę systemu sterowania ruchem na stacji w Trzebini. Dodatkowo  prowadzone będą prace mające na celu likwidację osuwiska pomiędzy  Trzebinią a Chrzanowem, która będzie się wiązała z całkowitym  zamknięciem tego szlaku na okres od 4 maja do 13 czerwca. W związku  z powyższym pociągi kursujące z Krakowa do Oświęcimia  i Czechowic-Dziedzic będą na wybranych odcinkach zastępowane komunikacją  autobusową. W związku z dużymi zmianami godzin kursowania pociągów,  zmianie ulegnie również rozkład jazdy linii autobusowej o charakterze  użyteczności publicznej Olkusz – Krzeszowice.

Kontynuacja prac na linii Kraków – Zakopane

Od  24 lutego Zarządca Infrastruktury wprowadził kolejny etap rewitalizacji  linii „zakopiańskiej”. Obecnie prace skoncentrowane są pomiędzy  Chabówką a Szaflarami, gdzie podróżnych przewożą autobusy komunikacji  zastępczej. Do końca maja uda się utrzymać ruch pociągów pomiędzy  Szaflarami a Zakopanem. W dalszym ciągu będą również występować  utrudnienia na odcinku od Krakowa do Skawiny, przez co w dalszym ciągu  część połączeń (w tym wszystkie w kierunku Bielska-Białej) będzie na  odcinku od Krakowa Płaszowa do stacji Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona  obsługiwane komunikacją zastępczą.

Szczegółowe rozkłady jazdy są już dostępne na stronie https://portalpasazera.pl/.

Info/foto: UMWM

Małopolska - najnowsze informacje