sobota, 26 kwietnia 2025 09:19, aktualizacja 7 godzin temu

Papież Franciszek we wspomnieniach wielickich górników. Wzruszające świadectwo z Kopalni Soli

Autor Mateusz Łysik
Papież Franciszek we wspomnieniach wielickich górników. Wzruszające świadectwo z Kopalni Soli

Dla górników z Kopalni Soli „Wieliczka” wspomnienie papieża Franciszka to nie tylko duchowe przeżycie, ale także żywy zapis wspólnych spotkań i symboli. Jego obecność podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku na zawsze zapisała się w historii kopalni i w sercach ludzi codziennie zmagających się z trudami pracy pod ziemią.

Papież Franciszek odwiedził wielicką ziemię podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. Górnicy, znani z przywiązania do tradycji, pracy i wiary, odebrali to wydarzenie jako wyjątkowe duchowe przeżycie. Ojciec Święty podczas spotkania przypomniał: „Nie przyszliśmy na świat, aby wegetować, aby wygodnie spędzić życie… Przeciwnie, przyszliśmy, aby zostawić ślad”. Te słowa, proste, ale głębokie, mocno zapadły w pamięć mieszkańców Wieliczki.

Wielickie symbole wiary

Jednym z trwałych śladów tamtego spotkania jest krzyż poświęcony przez papieża Franciszka podczas Mszy Świętej na Brzegach 31 lipca 2016 roku. Wykonany z dębu i lipy przez górników-rzeźbiarzy – Jana Banasia, Piotra Starowicza i Marka Stachurę – powrócił później do Kopalni Soli „Wieliczka”. Umieszczony w nadszybiu XIV-wiecznego szybu Regis, stał się symbolem wiary i tradycji. Na krzyżu umieszczono herby papieża Franciszka, kard. Stanisława Dziwisza oraz logotypy Światowych Dni Młodzieży i kopalni.

Ślady spotkania z Ojcem Świętym widoczne są także w Brzegach. Tam stanął 4,5-metrowy monument z krzyżem, którego autorem jest Stanisław Anioł – górnik i rzeźbiarz z wielickiej kopalni. Podstawę monumentu zdobią kryształy soli i herby osób zaangażowanych w organizację ŚDM.

Rzeźba Stanisława Anioła w Brzegach
Rzeźba Stanisława Anioła w Brzegach / Fot.: Kopalnia Soli „Wieliczka”

Podziemne nawiązania do ŚDM

Kolejnym niezwykłym symbolem tamtego czasu było umieszczenie logo Światowych Dni Młodzieży 101 metrów pod ziemią – na dnie solankowego jeziora w komorze Erazma Barącza. Zwiedzający kopalnię mogli je podziwiać podczas wizyt w 2016 roku.

Górnicy pamiętają również o darach przekazanych papieżowi. Wśród nich znalazła się wyrzeźbiona w soli postać św. Kingi oraz album „Krzyż i sól”. Spotkanie w Kurii Metropolitarnej zakończyło się podpisaniem przez Ojca Świętego dyplomu z Apostolskim Błogosławieństwem, który dziś znajduje się w Kaplicy Najświętszego Sakramentu w Kopalni Soli „Wieliczka”.

Pontyfikat papieża Franciszka trwał ponad 12 lat. Był pierwszym papieżem z Ameryki Południowej i pierwszym od setek lat niepochodzącym z Europy. W 2014 roku kanonizował św. Jana Pawła II, a jego działania na trwałe wpisały się w historię Kościoła.

Dzisiaj w Watykanie trwają uroczystości pogrzebowe papieża Franciszka, który zmarł 21 kwietnia 2025 roku. Górnicy z Wieliczki pamiętają o jego przesłaniu, niosąc je dalej – w codziennej pracy, modlitwie i trosce o dziedzictwo, które Franciszek pomógł im umocnić.

Fot.: Kopalnia Soli „Wieliczka”

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka