piątek, 24 września 2021 08:03

Od dzisiaj ważna zmiana! Tylko dla zaszczepionych

Autor Norbert Kwiatkowski
Od dzisiaj ważna zmiana! Tylko dla zaszczepionych

W piątek (24 września) rozpoczęła się rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 trzecią dawką przypominającą, tzw. boosterem, dla wszystkich osób powyżej 50 lat i pracowników medycznych mających stały kontakt z pacjentami.

Trzecia dawka preparatu przeciwko koronawirusowi tzw. "przypominająca" podawana jest osobom zaszczepionym, które ukończyły podstawowy schemat szczepienia przeciwko COVID-19 w celu poprawy, utrwalenia i przedłużenia ochrony po szczepieniu. Podaje się ją po sześciu miesiącach od pełnego zaszczepienia.

Skierowanie do e-rejestracji na szczepienia dawką przypominającą zostało wysłane dla wszystkich osób powyżej 50 lat i pracowników ochrony zdrowia, mających bezpośredni kontakt z pacjentem. Co ważne, takie skierowanie może wystawić również lekarz.

Ministerstwo Zdrowia podało, że u osób szczepionych dawką przypominającą należy stosować szczepionkę Comirnaty Pfizer-BioNTech, niezależnie od rodzaju szczepionki zastosowanej uprzednio podczas szczepienia podstawowego I i II dawką.

Według informacji przekazanych przez wiceministra zdrowia Waldemar Kraskę, trzecią dawkę w Polsce przyjęło już ponad 15 tys. osób.

Foto: Unsplash

Małopolska - najnowsze informacje