Na początku października 2024 roku Rada Ministrów zatwierdziła rozporządzenie dotyczące powołania gminy Szczawa w Małopolsce. Dokument ten został przedstawiony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Nowa struktura administracyjna wejdzie w życie od 1 stycznia 2025 roku.
- 1 stycznia 2025 r. w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim powstanie gmina Szczawa, wyodrębniona z gminy Kamienica. Tym samym liczba małopolskich gmin będzie wynosiła 183, w tym 14 miejskich, 46 miejsko-wiejskich, 123 wiejskie. Nowa gmina będzie miała obszar ponad 4,2 ha i będzie liczyła ponad 1,8 tys. mieszkańców. Siedzibą jednostki będzie miejscowość Szczawa. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby wesprzeć pełnomocnika do spraw utworzenia gminy w przygotowaniach formalnych i organizacyjnych – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Pełnomocnik do spraw utworzenia nowej gminy
Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym, do momentu połączenia gmin lub powstania nowej jednostki samorządowej, pełnomocnik ma za zadanie przygotowanie gminy do realizacji zadań publicznych, w tym opracowanie projektu budżetu w zgodzie z obowiązującymi regulacjami dotyczącymi finansów publicznych.
Po połączeniu gmin lub utworzeniu nowej gminy, pełnomocnik odpowiedzialny za ten proces przejmuje kompetencje i obowiązki organów gminnych aż do momentu wyboru nowych władz lokalnych.
W związku z tym, od 1 stycznia 2025 roku, pełnomocnik ds. utworzenia gminy Szczawa, Janusz Marek Opyd, będzie odpowiedzialny za zadania i kompetencje wójta oraz rady gminy.
Przygotowania
Wojewoda Małopolski, współpracując z pełnomocnikiem, podjął wszelkie niezbędne kroki, aby nowo utworzona gmina Szczawa mogła rozpocząć swoją działalność od 1 stycznia 2025 roku, a jej mieszkańcy mogli skorzystać z obsługi już od 2 stycznia 2025 roku. Obecnie trwają ostatnie prace w tym zakresie.
W procesie przygotowań ważną rolę odegrała gmina Ropa. 8 listopada 2024 roku, Wojewoda Małopolski i gmina Ropa podpisały porozumienie, na mocy którego gmina Ropa przejęła odpowiedzialność za pomoc pełnomocnikowi w organizacyjnym i prawnym przygotowaniu nowej gminy Szczawa do realizacji zadań publicznych.
- Przede wszystkim trzeba podkreślić godną uznania postawę samorządowców gminy Ropa. Wszyscy mamy świadomość, że zadanie utworzenia nowej gminy jest złożone. Szczególną rolę odgrywa w tym zakresie samorządowe doświadczenie, po które można byłoby się sięgnąć przy sprawnym budowaniu gminy od podstaw, we wszystkich jej wymiarach. Dlatego decyzja samorządowców – zarówno Pana Wójta, jak i Sekretarza Gminy Ropa – którzy zgodzili się wesprzeć Pełnomocnika swoim doświadczeniem i wiedzą, zasługuje w mojej ocenie na bardzo wysokie oceny i jest wyrazem samorządowej solidarności – podkreśla wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Obsługa mieszkańców
Obsługa mieszkańców gminy Szczawa rozpocznie swoją działalność 2 stycznia 2025 roku. Od 1 stycznia gmina będzie gotowa do realizacji spraw obywatelskich, w tym wymiany dowodów osobistych. Pracownicy gminy, zatrudniani od 2 stycznia, będą odpowiedzialni za obsługę mieszkańców. Obecnie trwają ostatnie etapy naboru pracowników.
Pełnomocnik odpowiedzialny za powołanie gminy Szczawa będzie musiał 2 stycznia zrealizować szereg formalności, takich jak uchwała budżetowa, powołanie zastępcy oraz skarbnika, a także zawarcie umów o pracę. Następnie zacznie pracę z zespołem.
Miejsce do obsługi mieszkańców jest już przygotowane. Tymczasowo urząd gminy będzie mieścił się w budynku ośrodka zdrowia, który najlepiej nadaje się do pełnienia tej roli. W dłuższej perspektywie planowane są działania mające na celu przeniesienie urzędu do byłej szkoły podstawowej w Szczawie, co wymaga zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zmiana ta została uchwalona przez Radę Gminy Kamienica 23 grudnia 2024 roku i opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego 30 grudnia 2024 roku.
Zarządzeniem nr 126 Prezesa Rady Ministrów z 15 listopada 2024 roku, do budżetu Wojewody Małopolskiego przyznano 1 453 000 zł z ogólnej rezerwy budżetowej na utworzenie gminy Szczawa. Nie wszystkie te środki zostaną jednak wykorzystane, gdyż wciąż trwa weryfikacja wniosków o płatność. Zgodnie z informacjami zawartymi w uzasadnieniu uchwały Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie z 9 grudnia 2024 roku, planowany budżet gminy Szczawa na 2025 rok wyniesie nieco ponad 12 milionów złotych.
Inf.: MUW