sobota, 6 sierpnia 2022 12:31

Kraków. Od poniedziałku remont kluczowego ronda. Duże utrudnienia przez 3 tygodnie

Autor Marzena Gitler
Kraków. Od poniedziałku remont kluczowego ronda. Duże utrudnienia przez 3 tygodnie

W poniedziałek, 8 sierpnia do końca miesiąca prowadzony będzie remont Ronda Matecznego i ul. Kamieńskiego. Kierowców czekają duże utrudnienia. W tym czasie wielokrotnie będzie zmieniana organizacja ruchu, a kierowców czekają gigantyczne korki.

Remont rozpocznie się w poniedziałek, 8 sierpnia na łącznicy w kierunku ul. Tischnera. W związku z pracami brukarskimi pojawią się tam zawężenia, ale przejezdność będzie utrzymana. Od 14 sierpnia roboty zostaną wstrzymane – z uwagi na rozpoczęcie zasadniczych prac na tarczy ronda Matecznego.

Rondo Matecznego w Krakowie będzie remontowane. Utrudnianie potrwają do końca sierpnia - mapa Głos24 / Open Street Maps

Równolegle od 8 sierpnia, nocami, w rejonie tarczy ronda Matecznego, ekipy przygotują infrastrukturę zlikwidują betonowe bariery, w nowej lokalizacji ustawią przystanek autobusowy (w kierunku centrum). Następnie będą działać na prawoskrętach do ronda (na ul. Kalwaryjskiej, Kamieńskiego, Wadowickiej i Konopnickiej).

Zasadnicze prace na tarczy ronda Matecznego rozpoczną się we wtorek, 16 sierpnia. Na około tydzień zamknięta zostanie część północna. Ruch dwukierunkowy w relacji Konopnickiej – Kamieńskiego będzie odbywał się częścią południową. Zmieniona zostanie też lokalizacja przystanku autobusowego w kierunku centrum. Kierowcy jadący od Kalwaryjskiej w kierunku Zakopianki (w Wadowicką), aby jechać dalej będą musieli skręcić w Konopnickiej i zawrócić na Rondzie Grunwaldzkim. Spodziewać się więc można gigantycznych korków.

Remont Ronda Matecznego - etap II - graf. ZDM w Krakowie

Następnie, również na około tydzień, zamknięta zostanie południowa część ronda. Ruch dwukierunkowy w relacji Konopnickiej – Kamieńskiego będzie odbywał się północną częścią. Zmieniona zostanie lokalizacja przystanku autobusowego w kierunku ul. Wielickiej.

Remont Ronda Matecznego - etap III - graf. ZDM w Krakowie

W związku z remontem zalecone są objazdy.

  • Kalwaryjska – Wadowicka: ulicą Konopnicką, nawrotka na rondzie Grunwaldzkim i ponownie ul. Konopnicką
  • Wadowicka – Kalwaryjska: ulicą Kamieńskiego, aleją Powstańców Śląskich, ulicą Limanowskiego
  • Konopnickiej – Kalwaryjska: ulicą Kamieńskiego, aleją Powstańców Śląskich, ulicą Limanowskiego
  • Konopnickiej – Kalwaryjska: ulicami Barską i Ludwinowską (dla pojazdów do 3,5 t)
  • Kamieńskiego – Wadowicka: ulicą Tischnera
  • Zakopiańska – centrum: ulicami Brożka, Kapelanka i Monte Cassino.
Remont Ronda Matecznego - objazdy - graf. ZDM w Krakowie

Na tarczy ronda Matecznego wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni oraz torowisko. W przejazdach drogowych pojawią się prefabrykowane płyty torowe, które pozwolą wyeliminować problem uszkodzeń nawierzchni. Dodatkowo na węźle ul. Wadowickiej i Rzemieślniczej wymienione zostaną zwrotnice.

W dniach 14-15 sierpnia planowane jest wyłączenie ruchu tramwajowego na odcinku od przystanku „Korona” do przystanku „Łagiewniki” – wykonana zostanie wtedy „przejazdówka”, która umożliwi ruch tramwajów dwukierunkowych. Zapewnią one dojazd z ronda Matecznego do centrum Krakowa. Od strony Łagiewnik tramwaje będą dojeżdżać do przystanku „Rzemieślnicza”. Koszt prac torowych to ok. 1,3 mln zł.

Po zakończeniu robót na tarczy ronda ekipy wrócą na łącznice na ul. Kamieńskiego – w trakcie asfaltowania będą one zamknięte. Dla pojazdów będą wyznaczone objazdy: przy pracach na łącznicy w stronę ul. Tischnera ulicami: Puszkarską, Sławka i Kamieńskiego, a na tej w stronę ul. Kamieńskiego – przez rondo Matecznego.

Drogowcy pojawią się również na ul. Kamieńskiego – zajmą się chodnikami na wybranych odcinkach, a także wymianą nawierzchni na odcinku od ul. Puszkarskiej do ronda Matecznego.

Zadanie zostanie zrealizowane w ramach programu modernizacji dróg i chodników, a jego koszt to ponad 3,8 mln zł. Remont został dofinansowany ze środków rządowego programu wsparcia przygotowań III Igrzysk Europejskich w 2023 r. w zakresie inwestycji infrastrukturalnych.

fot. Mateusz Łysik / Głos24

Kraków

Kraków - najnowsze informacje