piątek, 17 stycznia 2020 14:58

Odkrywanie historii czyli „Wieliczka-Wieliczanie” Bis!

Autor Marzena Gitler
Odkrywanie historii czyli „Wieliczka-Wieliczanie” Bis!

18 grudnia w Wieliczce w Urzędzie Miasta i Gminy przy ul. Powstania Warszawskiego 1,  w sali „Magistrat” Stowarzyszenie „Klub Przyjaciół Wieliczki” (KPW) zorganizowało  14 spotkanie z cyklu „Wieliczka – Wieliczanie” Bis!, a 30-te z serii: „Zabytki Wieliczki” pt.  „Ochrona i rewitalizacja dziedzictwa architektury przemysłowej i zabytków techniki (w szczególności zabytków związanych z górnictwem)”.  A jakie spotkania czakają nas w styczniu?

Na wstępie z koncertem wystąpili uczniowie z Zespołu Szkół Muzycznych (ZSM) w Wieliczce:  Dobrosława Zając - skrzypce z klasy Marii Sobeńko, Kacper Kwieciński - perkusja z klasy Artura Ciborowskiego, Joanna Surmacz - skrzypce z klasy Anny Kozłowskiej przy akompaniamencie na organach nauczycielki Aliny Melnik. Publiczność występ nagrodziła gromkimi brawami. Jadwiga Duda wręczyła artystom upominki książkowe od Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka. Za zorganizowanie uczniów do występu dziękujemy Agnieszce Korczyńskiej, nauczycielce w ZSM.

Prelekcję pt.  „Ochrona i rewitalizacja dziedzictwa architektury przemysłowej i zabytków techniki (w szczególności zabytków związanych z górnictwem)”  z prezentacja slajdów wygłosił  wieliczanin dr hab. Andrzej Gaczoł, prof. Politechniki Krakowskiej z Wydziału Architektury. W dyskusji głos zabrali: Stanisław Stawarczyk, Krystyna Poprawa, Agnieszka Wolańska, prowadząca spotkanie. W spotkaniu uczestniczyło 38 osób, które wpisały się do „Księgi Pamiątkowej”. Spotkanie było zorganizowane pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka. Prowadziła je Jadwiga Duda, prezes KPW.

29 stycznia na godz.16.00-tej „Klub Przyjaciół Wieliczki”  zaprasza wieliczan do sali „Magistrat”  na 15 spotkanie „Wieliczka-Wieliczanie” Bis! pt. „W 81 narodziny dla Nieba Sługi Bożego Brata Alojzego Kosiby (1855-1939). W programie:  Koncert kolęd w wykonaniu Scholii „Aniołki św. Franciszka” działającej przy Parafii p. w. św. Franciszka z Asyżu w Wieliczce pod opieka ojca Ariela Krzywdy, gwardiana; Prelekcje: Ojciec Jacek Biegajło, proboszcz Parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Wieliczce -  pt.  „Postać Brata Alojzego Kosiby (1855-1939), Sługi Bożego w naszej pamięci”; Adam Marek Panuś, prezes Stowarzyszenia Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce, sekretarz Miasta i Gminy Wieliczka – pt. „Działalność Stowarzyszenia Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce w latach 1998-2020’”; Iwona Jeleń, autorka książki „Kromka chleba słodka jak plaster miodu” (2019 r.) – pt. „Alojzy Kosiba w książce pt. „Kromka chleba słodka jak plaster miodu”.  Spotkanie jest organizowane pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka przy współpracy z Parafią pw. św. Franciszka z Asyżu i Zakonem Braci Mniejszych św. Franciszka w Wieliczce oraz ze Stowarzyszeniem Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Wstęp wolny.

UWAGA! 29.01. (środa) 2020 r. o godz.15.00- w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu i klasztorze Braci Mniejszych  św. Franciszka z Asyżu  w Wieliczce – zwiedzamy miejsca związane z bratem Alojzym Kosibą – Zapraszamy zainteresowanych.

Klub Przyjaciół Wieliczki  zaprasza także na obchody 157 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego (1863-2020) w Wieliczce 22 stycznia (środa) b.r.  na godz.12.00-tą na cmentarz przed Dom Przedpogrzebowy i tablicę upamiętniając 23 powstańców styczniowych.

Opracowała Jadwiga Duda

Wieliczka - najnowsze informacje