poniedziałek, 5 lipca 2021 12:41

Operowe arie i największe przeboje symfoniczne. Ruszył Summer Music Festival 2021 w Wieliczce

Autor Głos 24
Operowe arie i największe przeboje symfoniczne. Ruszył Summer Music Festival 2021 w Wieliczce

Koncertem "Arie per Voce e Strumenti” - Haendel/Purcell/Vivaldi w Komorze Warszawa Kopalni Soli Wieliczka rozpoczął się 15 jubileuszowy Summer Music Festival 2021. W programie znalazły się koncerty, recitale, a nawet występ kabaretowy.

W Wieliczce trwa Summer Music Festival. Wydarzenie zainaugurował koncert w  wyjątkowym miejscu. W położonej 125 m pod ziemią Komorze Warszawa utwory Haendla, Purcella i Vivaldiego wykonała Orkiestra Altberg Ensemble pod kierownictwem Jakuba Kościukiewicza.

Również pod znakiem festiwalowych atrakcji upłynęła niedziela, 4 lipca. W wielickiej Sztygarówce zagrał hiszpański pianista Manuel Fernandez.  Na scenie obok Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce wystąpił Kabaret Rak, a wieczorem „Muzykę świata w ogniu” zaprezentował Zespół Duo Performance.

Co jeszcze w programie? W czwartek, 8 lipca o godz. 19:30 na Dziedzińcu Pałacu Przychockich koncert „The Violin Symphony Show” wykona Bogdan Kierejsza z zespołem.

Najwięcej propozycji jest jednak na niedzielę, 9 lipca. W samo południe przed Wielicką Mediateką odbędzie się plenerowy koncert dla dzieci "W krainie dziecięcej wyobraźni”, na którym wstąpią Monika Biederman-Pers - mezzosopran i tenor - Piotr Karzełek. Warto skorzystać, bo na koncert będzie wstęp wolny.

Zwieńczeniem wielickiego festiwalu będzie gala operowa z udziałem Edyty Piaseckiej (sopran), Yulii Ponomar (sopran), Sławomira Naborczyka (tenor), Rafała Songana (baryton) oraz Orkiestra Straussowska Obligato pod dyrekcją Jerzego Sobeńko. Koncert poprowadzi inicjatorka Summer Music Festivalu, Jolanta Suder. Tu również zaplanowano wstęp wolny.

Summer Music Festival to wydarzenie, które organizowane jest od 15 lat. Cieszy się dużą popularnością wśród miłośników dobrej muzyki w Wieliczce, Krakowie i Małopolsce a nawet jeszcze szerzej. - Zespolone siły i talenty sprawiły, że razem z Jerzym Sobeńko stworzyliśmy duet, dzięki któremu Summer Music Festival Wieliczka stał się tradycją w naszym mieście i co roku jego fani wyglądają kolejnej edycji - mówi Jolanta Suder.-  Życzliwy i hojny patronat władz Miasta oraz Małopolski a także sponsorów, pozwala unieść koszty i trudy organizacji tego przedsięwzięcia. Ta współpraca zaowocowała także wieloma innymi koncertami, które opuściły Wieliczkę i udały się na podbój Krakowa, Stolicy i wielu innych miast. Zapełniamy widownią oraz wspaniałą muzyką obiekty klasy ICE w Krakowie jak również Tauron Arena.

Współpracę z Wieliczką chwali też Jerzy Sobeńko. - Okazuje się, że w Wieliczce dobra muzyka z czasów rozkwitu sztuki operowej i operetkowej znajduje grono stałych odbiorców - dodaje.

Podczas Summer Music Festival Wieliczka na przestrzeni lat pojawiały się kilkakrotnie przeboje filmowe w wersji symfonicznej w wykonaniu orkiestry Obligato. Były wieczory piosenki rosyjskiej. Były monodramy i spektakle teatralne. Niektóre koncerty zyskały niepowtarzalną oprawę podziemi Kopalni Soli w Wieliczce. To dodatkowa atrakcja - posłuchać Jaromira Nohavicy, Agnieszki Chrzanowskiej czy Moniki Węgiel w słonej komorze Warszawa czy komorze Długosza. Po prostu kumulacja. Takie rzeczy tylko w Wieliczce!

foto: Fb. Summer Music Festival Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka