poniedziałek, 5 czerwca 2023 11:12

Orientacja mieszkania – na co warto zwrócić uwagę?

Autor Artykuł partnera
Orientacja mieszkania – na co warto zwrócić uwagę?

Odpowiedni układ poszczególnych pomieszczeń względem kierunków świata ma duże znaczenie i może przyczynić się do większego komfortu domowników. Poznaj podstawowe zalety i zasady właściwej orientacji mieszkania, które warto wcielić w życie.

Orientacja mieszkania względem stron świata – dlaczego jest tak istotna?

Odpowiedni rozkład pomieszczeń lokalu względem stron świata jest istotny, ponieważ:

  • Pozwala na synchronizację cyklu dobowego z naszym zegarem biologicznym (na przykład ekspozycja wschodnia sypialni)
  • Zapewnia odpowiedni poziom nasłonecznienia w tych pomieszczeniach, które potrzebują tego najbardziej w odpowiednim momencie dnia
  • Może przyczynić się w oszczędnościach na rachunkach za prąd (naturalne pozyskiwanie światła i ciepła z promieni słonecznych)

Najlepsza orientacja mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Z wymienionych wyżej powodów dobrzy deweloperzy oddają do użytku komfortowe mieszkania, których układ uwzględnia optymalną orientację pomieszczeń. Jednym z nich jest osiedle Gocław w  Warszawie - https://www.profbud.info/mieszkania-goclaw.

Przedstawmy zatem, względem których stron świata najlepiej zlokalizować poszczególne części lokalu mieszkalnego.

Południe

Ekspozycja pomieszczeń na stronę południową zapewni im duże naświetlenie, nasłonecznienie i ogrzanie promieniami słonecznymi. Po stronie południowej dobrze sprawdzi się salon, a więc miejsce, w którym bez względu na porę roku spędza się najwięcej czasu w ciągu dnia.  Orientacja południowa nie jest natomiast zbyt korzystna dla sypialni i kuchni. Wymagają one mniejszego nasłonecznienia, a zbytnie nagrzewanie obu miejsc mieszkania nie jest wskazane.

Północ

Północna strona mieszkania to doskonałe miejsce dla wszelkich pomieszczeń gospodarczych: schowków, garderoby, pralni czy garażu. Nie wymagają one intensywnego naświetlenia i wysokiej temperatury. Przeciwnie, wskazane jest, aby były one zarówno zacienione, jak i stosunkowo chłodne. Warto jedynie pamiętać o tym, aby pomieszczenia zlokalizowane na stronie północnej były regularnie wietrzone, co zapewni ochronę przed ryzykiem wystąpienia pleśni czy grzybów.

Wschód

Pomieszczenie, dla którego idealną lokalizacją jest strona wschodnia, to sypialnia. Taka orientacja nie tylko uchroni przed zbyt dużym nagrzewaniem się pokoju w dzień, ale przede wszystkim dostosuje dobowy rytm pozornego biegu słońca do naszego zegara biologicznego. Dotyczy to przede wszystkim osób wstających wcześnie rano, których – szczególnie w okresie wiosenno-letnim – budzić będą promienie wschodzącego słońca. Ekspozycja wschodnia sprawdzi się także w przypadku kuchni. Sprawi, że pomieszczenie generujące dużą temperaturą za sprawą gotowanych w nich potraw nie będzie się nazbyt nagrzewało, pozostając jednak miejscem jasnym.

Zachód

Ekspozycja zachodnia może okazać się najlepsza dla umiejscowienia tych pomieszczeń, w których spędzamy najwięcej czasu w godzinach wieczornych. Dzięki temu pod koniec dnia będą one rozświetlone, a ich temperatura optymalna. Przykładem jest pokój dziecięcy, w którym nasze pociechy będą mieć komfort zabawy i odrabiania lekcji po zajęciach szkolnych. Ekspozycja zachodnia jest także korzystna dla zewnętrznych części mieszkania: tarasu, balkonu czy przydomowego ogródka.

Odpowiednie ułożenie mieszkanie względem stron świata ma duże znaczenie w planowaniu domowej przestrzeni. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak najlepiej wykorzystać kierunki świata przy planowaniu rozkładu pomieszczeń w swoim domu to zapoznaj się z naszym artykułem -  https://www.profbud.info/blog/usytuowanie-mieszkania-a-strony-swiata

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka