środa, 10 stycznia 2024 18:00

Orszak Trzech Króli w Wieliczce: Radosne świętowanie i pomoc dla bezdomnych

Autor Marzena Gitler
Orszak Trzech Króli w Wieliczce: Radosne świętowanie i pomoc dla bezdomnych

Tradycyjny orszak trzech króli przeszedł dziś ulicami Wieliczki. W wydarzeniu wzięli udział burmistrz Artur Kozioł oraz wiceburmistrzowie Agnieszka Szczepaniak i Piotr Krupa i duchowni z miejscowych parafii.

Deszczowa pogoda nie przeszkodziła radosnemu świętowaniu w Wieliczce. Setki mieszkańców w asyście straży pożarnej i miejscowych orkiestr przeszły w królewskich orszakach z trzech miejsc: kościoła p.w. św. Klemensa oraz kościoła p.w. św. Franciszka z Asyżu oraz kościoła p.w. św. Pawła Apostoła na os. Krzyszkowice do "Solnego Miasta", gdzie pod dachem miały miejsce przemówienia, życzenia, występ uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieliczce i wspólne kolędowanie.

Król z Europy wraz z ks. Wojciechem Olszowskim prowadzili czerwony orszak króla Kacpra z parafii św. Klemensa, król z Afryki wraz z ks. Andrzejem Klimarą prowadzili niebieski orszak króla Baltazara z parafii pw. św. Pawła Apostoła, natomiast król z Azji wraz z o. Mariuszem Taborem poprowadzili zielony orszak Króla Melchiora z klasztoru oo. reformatów. Wszystkie orszaki złączyły się w jeden przy Centrum „Solne Miasto” i wspólnie oddali pokłon Dzieciątku.

Na zakończenie orszaku księża z wielickich parafii wraz z burmistrzem Arturem Koziołem wspólnie zaśpiewali kolędę oraz złożyli życzenia noworoczne mieszkańcom Wieliczki.

- Uczestnictwo w Orszaku Trzech Króli to przede wszystkim czas, kiedy idąc ulicami naszego miasta nie tylko śpiewamy kolędy, ale także rozmawiamy ze sobą. Nie ma nic piękniejszego niż te świąteczne dni, które spędziliśmy teraz, bo one były rozmową z rodziną, ze znajomymi. Życzę sobie i Wam, aby te wyjątkowe rozmowy trwały jak najdłużej – podsumował burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł.

Orszakom towarzyszyły orkiestry dęte z Podstolic (pod kier. Piotra Gawora) i Koźmic Wielkich (pod kier. Adriana Drzewi) oraz grupy kolędnicze. Korony i cukierki tradycyjnie rozdawali uczestnikom orszaku harcerze z hufca ZHP Wieliczka. Na scenie w Solnym Mieście wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieliczce pod przewodnictwem Katarzyny Krzeszowiak- Gwóźdź. Na wszystkich uczestników czekała smaczna, gorąca grochówka.

Tematem głównym tegorocznego Orszaku stały się jasełka, ze względu na przypadającą w okresie Bożego Narodzenia 800. rocznicę pierwszego przedstawienia jasełkowego zaaranżowanego przez św. Franciszka w Greccio we Włoszech. „Pragniemy, aby tradycja rozpoczęta przez Świętego z Asyżu, którą pielęgnujemy uczestnicząc w Orszaku Trzech Króli, trwała przez kolejne setki lat i opowiadała światu o cudzie narodzin Zbawiciela” – zachęcali organizatorzy.

Wydarzenie połączono z kwestą wolontariuszy Dzieła Pomocy św. Ojca Pio na pomoc mieszkaniową dla osób bezdomnych.

Dziękujemy służbom zabezpieczającym przejście orszaków: policji, straży miejskiej, druhom OSP, a także Ochotniczej Grupie Medycznej – napisały władze Wieliczki i organizatorzy wielickiego wydarzenia.

Dzisiejszy Orszak Trzech Króli 👑👑👑

Dzisiejszy Orszak Trzech Króli 👑👑👑

Opublikowany przez Miasto i Gmina Wieliczka Sobota, 6 stycznia 2024

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka