wtorek, 26 lipca 2022 07:26

Osobowość chwiejna emocjonalnie typu borderline

Autor Artykuł sponsorowany
Osobowość chwiejna emocjonalnie typu borderline

Obecnie coraz częściej słyszy się o tym, że ktoś ma osobowość borderline. Związane jest to zapewne z lepszą diagnozą, a także większą otwartością osób, które zmagają się z tym zaburzeniem. Nawet osoby znane przyznają się do borderline, chcąc poszerzać świadomość postronnych osób, edukować je i pokazywać innym, że po diagnozie wciąż można normalnie żyć.

Co właściwie oznacza osobowość chwiejna emocjonalnie typu borderline? Jest to pograniczne zaburzenie osobowości, które charakteryzuje się wahaniami nastroju, napadami intensywnego gniewu, niestabilnym obrazem swojej osoby, bardzo dużym lękiem przed odrzuceniem i ogromnym wysiłkiem, który ma na celu uniknięcie odrzucenia. Zaburzenie to wiąże się również z działaniami autoagresywnymi, poczuciem braku sensu życia, a także niestabilnymi związkami interpersonalnymi. Zapadalność na osobowość borderline wynosi ok. 1 – 2%.

Chociaż borderline to nie choroba, a zaburzenie, to wcale nie oznacza, że nie podejmuje się kroków, które mogą pomóc ludziom z osobowością borderline. Bardzo rzadko stosowana jest hospitalizacja, jednak nie jest ona wykluczona w ciężkich przypadkach, np. kiedy dochodzi do autoagresji, okaleczania się lub kolejnych prób samobójczych. Najważniejszą rzeczą jest psychoterapia, wspomagana przez odpowiednio dobraną farmakoterapię.

Niestety borderline to zaburzenie, które nigdy nie zniknie całkowicie

Może zostać wyciszone, ale zawsze trzeba będzie się z nim liczyć. Nie oznacza to jednak, że powinno się rezygnować z prób leczenia. Jeśli człowiek z osobowością borderline będzie miał odpowiednią motywację, będzie ciężko pracować podczas spotkać z terapeutą oraz w codziennym życiu, to ma bardzo duże szanse na prowadzenie normalnego, spokojnego życia z rodziną i przyjaciółmi. Warto wspierać taką osobę w czasie terapii, aby wiedziała, że nie jest sama i nie poddawała się. Efekty nie pojawią się po pierwszej wizycie, gdyż jest to długotrwały proces, który może zająć nawet kilka lat. Przy odpowiednim wsparciu od bliskich oraz terapeuty, rezultaty na pewno przyniosą ulgę.

Borderline – książki, które pomogą Ci zrozumieć ludzi z osobowością borderline

Na rynku dostępne są książki, które przybliżają problem osobowości borderline. Są to pozycje skierowane nie tylko do osób z zaburzeniem, ale również ich bliskich i opiekunów.

Jednym z polecanych tytułów jest „Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią” Moniki Kotlarek. Autorka porównuje życie z osobowością borderline do ciągłego stania nad przepaścią. Góra – dół. Radość – smutek. Wściekłość – depresja. Monika Kotlarek podkreśla, że jest to trudne i poważne zaburzenie, jednak odpowiednio dobrana terapia uczy jak z nim żyć. Przeprowadziła rozmowy z osobami, u których została zdiagnozowana osobowość chwiejna emocjonalnie podtypu granicznego. Jest to przewodnik po życiu z borderline, który przyda się zarówno chorym, jak i ich bliskim oraz terapeutom. Ważne jest, aby nie stygmatyzować osób z zaburzeniami, ale starać się je zrozumieć i wesprzeć.

Warto zapoznać się również z książką Agnieszki Rosińskiej, „Ja, borderline i terapia, czyli moja droga do wyzdrowienia”. Autorka pokazuje swoje życie z borderline: przed diagnozą oraz po, kiedy zaczęła się trudna i ciężka praca z terapeutą. Tytuły, w których to osoby z zaburzeniem dzielą się swoim doświadczeniem, są przydatne dla innych ludzi zmagających się z borderline oraz ich bliskich, którzy próbują zrozumieć to zaburzenie.

Edukacja

Edukacja - najnowsze informacje

Rozrywka