piątek, 5 listopada 2021 13:59

Osuszanie po zalaniu - dlaczego jest tak ważne?

Autor Artykuł sponsorowany
Osuszanie po zalaniu - dlaczego jest tak ważne?

Zalanie budynku w czasie powodzi lub na skutek dużej awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej jest powodem do przeprowadzenia kapitalnego remontu. Bez dokładnego osuszenia ścian i fundamentów efekty przeprowadzonych prac remontowych szybko zostaną zniweczone. Dlaczego powinno się wykonać profesjonalne osuszanie po zalaniu?

Na czym polega osuszanie po zalaniu?

Przed rozpoczęciem osuszania po zalaniu fachowiec dokonuje oględzin ścian, fundamentów i innych elementów konstrukcji budynku. W ich trakcie określa stopień zalania i dobiera optymalną metodę osuszania, by szybko i skutecznie usunąć wilgoć z pomieszczeń. Oględziny i wycena usługi są wykonywane bezpłatnie. W zależności od przyczyn i skutków zalania, budynek osusza się poprzez absorpcję wody, nagrzewnice lub kondensację pary wodnej.

Osuszanie po zalaniu polegające na absorpcji wody, wykonuje się za pomocą urządzenia ze środkiem o właściwościach higroskopijnych. Osuszanie kondensacyjne wykonuje się poprzez skraplanie pary wodnej w pomieszczeniu. Powietrze jest zasysane przez wentylator, a następnie usuwa się z niego wodę. Nagrzewnice są natomiast wykorzystywane do suszenia ścian. Ich ogrzanie sprawia, że mury i tynki szybciej wysychają.

Im bardziej zawilgocony budynek, tym dłużej trwa osuszanie. Mury nasiąkają wodą stopniowo. Jeśli wilgoć wniknęła głęboko, jej usunięcie w ciągu kilku godzin jest niemożliwe. Osuszanie ścian i fundamentów zajmuje wtedy co najmniej kilka dni, jednak pozwala uzyskać długotrwałe efekty.

Kiedy powinno się osuszyć budynek?

Osuszanie budynku powinno się wykonać po każdym zalaniu wodą, która następnie stała przez dłuższy czas. Jeśli pomieszczenie było zalane przez kilka dni, ściany, podłogi i różne instalacje są na pewno przesiąknięte wilgocią. Pomalowanie ścian, położenie paneli i wstawienie nowych sprzętów jedynie zamaskuje poważny problem. Bez osuszenia budynku już po kilku tygodniach pojawią się pierwsze oznaki grzyba, a farby i tapety zaczną odchodzić ze ścian. Ponadto w budynku pojawi się nieprzyjemny zapach stęchlizny.

Budynek po zalaniu powinien być również dokładnie sprawdzony pod kątem bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno solidności konstrukcji, jak i jest zabezpieczenia przed kolejnym zalaniem. Fachowcy oceniają szczelność dachu oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej. Jeśli wykryją jakiekolwiek usterki, usuną je, by zminimalizować ryzyko kolejnego zalania. Dzięki temu wszystkie pomieszczenia będą suche i przygotowane do dalszych prac remontowych.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka