poniedziałek, 20 stycznia 2020 11:26

Oświęcim. Policja ujawnia kolejne przestawione liczniki

Autor Katarzyna Domagała
Oświęcim. Policja ujawnia kolejne przestawione liczniki

Od początku roku podczas każdej kontroli drogowej policjanci sprawdzają aktualny stan licznika
i porównują go z danymi wprowadzonymi do systemu przez diagnostów wykonujących okresowe badania techniczne. W ostatnich tygodniach ujawnili szereg przypadków przestawiania liczników, również w powiecie oświęcimskim.

Warto pamiętać, że zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami jakakolwiek ingerencja we wskazania drogomierza w pojeździe stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do 5 lat.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oświęcimskiej komendy Policji w ubiegłym tygodniu podczas kontroli drogowych zatrzymali trzy samochody, których stan licznika wskazywał zdecydowanie mniej kilometrów niż podczas ostatniego badania technicznego. Pilnując bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie Polanki Wielkiej w dniu 16 stycznia 2020 o godzinie 14. na ulicy Długiej policjanci z oświęcimskiej drogówki do kontroli drogowej zatrzymali samochód marki Peugeot Boxer, którego kierowca jechał z prędkością 82 km/h przy dozwolonej 50 km/h. Za kierownicą auta siedział 23 - letni mieszkaniec  powiatu wadowickiego. W trakcie czynności policjanci ujawnili, iż  stan drogomierza samochodu z ostatniego badania technicznego wynosił 510 896 km, natomiast stan w chwili kontroli 117 460 km,  czyli o 393 436 km mniej.

Z kolei 17 stycznia 2020 o godzinie 13:40 w Zaborzu na ulicy Grojeckiej policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód dostawczy marki VW LT,  którego kierowca prowadził bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Podczas kontroli policjanci dokonali sprawdzenia stanu drogomierza i okazało się, że wskazywał on o 21 87 km mniej w stosunku do wskazania z Centralnej Ewidencji Pojazdów zarejestrowanego podczas ostatniej wizyty w stacji diagnostycznej.

18 stycznia 2020  w Oświęcimiu na ulicy Kolbego policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Citroen Berlingo, którego kierująca przekroczyła dozwoloną prędkość o nieco ponad 20 km/h. Podczas czynności policjanci dokonali sprawdzenia drogomierza w wyniku czego ujawnili, że jego stan został zaniżony o 74 906 km w stosunku do stanu zarejestrowanego w bazie CEP.

Za popełnione wykroczenia na kierujących  zostały nałożone mandaty i punkty karne, natomiast w związku podejrzeniem popełnienia przestępstwa polegającego na zmianie wskazań drogomierza lub ingerencji w prawidłowość jego pomiaru, sprawami zajęli się policjanci Wydziału Kryminalnego. Będą oni wyjaśniać okoliczności, w jaki sposób doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny.

Zgodnie z treścią art. 306 a Kodeksu Karnego, kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie tego czynu.

Policjanci przypominają, że każdy właściciel lub nabywca pojazdu może bezpłatnie i w łatwy sposób sprawdzić podstawowe dane pojazdu. W tym celu należy znać: numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Szczegóły na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Info, foto: KPP Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje