wtorek, 25 października 2022 10:29

Paczka pułapka! Chciała odebrać przesyłkę, straciła oszczędności

Autor Katarzyna Jamróz
Paczka pułapka! Chciała odebrać przesyłkę, straciła oszczędności

Mieszkanka powiatu nowotarskiego padła ofiarą oszustów. Kobieta otrzymała wiadomość na komunikatorze Messenger z prośbą o opłacenie przesyłki. Będąc pewna, że pomaga swojej znajomej kliknęła w załączony link do płatności i zamiast 12 złotych, straciła 8 tysięcy złotych.

W ubiegły czwartek (20 października) w godzinach popołudniowych, mieszkanka powiatu nowotarskiego otrzymała wiadomość na jednym z komunikatorów internetowych z prośbą o opłacenie przesyłki.

– Kobieta była pewna, że wiadomość została wysłana przez jej znajomą. Z uwagi na to, że kwota wynosiła 12 złotych i pokrzywdzonej wydała się niewielka – kobieta nie potwierdzała telefonicznie, czy znajoma rzeczywiście potrzebuje jej pomocy. Kliknęła w załączony do wiadomości link prowadzący do płatności, wybrała z listy swój bank i wykonała przelew, następnie wpisała kod weryfikacyjny, który otrzymała w wiadomości sms i zatwierdziła transakcję. Po jakimś czasie sprawdziła stan swojego konta i okazało się, że zamiast 12 złotych zniknęło 8 tysięcy złotych. Dopiero wtedy skontaktowała się ze swoją znajomą, która przekazała pokrzywdzonej, że ktoś przejął jej konto i rozsyłał w jej imieniu wiadomości z prośbą o wykonanie przelewu na kwotę 12 złotych

– informuje podkom. Dorota Garbacz, oficer pasowa KPP w Nowym Targu.

Następnego dnia pokrzywdzona zgłosiła się do nowotarskiej komendy, gdzie złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Sprawę mieszkanki powiatu nowotarskiego prowadzą policjanci z Wydziału do walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą.  

– Uważaj na oszustów, którzy wykorzystają każdą okazję, aby wyłudzić pieniądze. Zawsze weryfikuj prośby o pożyczkę wysłane w wiadomościach, nawet jeżeli kwota nie jest wysoka i nigdy nie klikaj w załączone w wiadomościach linki. Sprawdzaj dokładnie adresy stron, do których zostajesz przekierowany i nie zatwierdzaj odruchowo transakcji - zawsze dokładnie czytaj smsy i powiadomienia z banku dotyczące potwierdzenia przelewów

– przestrzega policja.

Źródło: KPP Nowy Targ
Fot. Ilustracyjne/Unsplash

Małopolska - najnowsze informacje