wtorek, 13 sierpnia 2019 13:47

Pamiętajcie z nami! - zbliża się rocznica likwidacji sądeckiego getta

Autor Marzena Gitler
Pamiętajcie z nami! - zbliża się rocznica likwidacji sądeckiego getta

23 sierpnia 1942 r. Niemcy rozpoczęli likwidacje sądeckiego getta. Do wspólnego uczcenia tej rocznicy zaprasza Sądecki Stetl i wolontariusze z fundacji Nomina Rosae.

"23 sierpnia 1942 r. Niemcy rozpoczęli likwidacje sądeckiego getta. 16 tys. mieszkańców naszego miasta zostało brutalnie zamordowanych w obozie zagłady w Bełżcu. W 77. rocznicę wydarzeń będziemy pamiętać." poinformowali na Facebooku.

Program uroczystości 23 sierpnia:

g. 18:30 - XXII spacer historyczny - Jezuici i ich żydowscy sąsiedzi.
Początek przy "Kolejówce" (ulica Świętego Ducha 6). Przewodnikiem będzie Artur Franczak;

g. 19:30 - Apel Pamięci - uroczystość na Placu Trzeciego Maja.
Wydarzeniu będzie towarzyszył happening "Światło w ciemności" przygotowany przez wolontariuszy Nomina Rosae.

Pamiętajcie z nami! - apelują

Getto w Nowym Sączu powstało na podstawie zarządzenia o utworzeniu żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej z 12 lipca 1940 r. W czerwcu 1941 r. zostało otoczone blisko trzy metrowym murem, wzdłuż ulic Bożniczej, Pijarskiej i Piotra Skargi. Getto otwarte utworzono w dzielnicy Zakamienica zwanej także Piekłem. W nim mieszkali Żydzi zdolni do pracy. Granice Getta wyznaczała rzeka Kamienica oraz ulice: Kraszewskiego, Lwowska, Barska, Hallera i Zdrojowa. W obu częściach zamknięto około 18 tysięcy Żydów.

"Getto stało się synonimem krzyków, płaczu, strzałów i bezsensownych wołań o pomoc, skargi do Boga… Niemcy urządzali za murami różnego rodzaju „akcje”, gdy nagle wpadali do mieszkań. W ten sposób zginęła m.in. sześcioosobowa rodzina Folkmanów przy ulicy Kazimierza, a zwłoki zamordowanych leżały w domu do maja 1942 r. – wszyscy się bali je pochować - wspomina w artykule "Getto – przedsionek śmierci" Łukasz Połomski, dyrektor Sądeckiego Stetlu opublikowanym na portalu twojsacz.pl (zobacz TU). Niemcy pastwili się nad mieszkańcami getta, robiąz sobie z zabijania i terroryzowania ich makabryczna rozrywkę. "Największą akcją było wymordowanie w kwietniu tego roku niemal 400 mieszkańców getta, w tym 81. osób z kamienicy przy ul. Franciszkańskiej" - przypomina Połomski.

Za kilka dni obchodzona bedzie na sadecczyźnie inne tragiczna rocznica. "20 sierpnia mija 77. lat od tragicznych wydarzeń związanych z likwidacją grybowskiego getta. Tego dnia, w Białej Niżnej, zamordowano 360 najbardziej bezbronnych mieszkańców getta. Jak co roku, po raz piąty, chcemy upamiętnić ten tragiczny dzień. Po raz kolejny już w uroczystości będzie uczestniczyć rodzina pomordowanych, w tym roku będzie to pani Estera, córka Feigi Riegelhaupt, której przed wojną powiodła się emigracja do Palestyny. (...) W niedzielę 18 sierpnia 2018 r. o g. 15:00 spotkamy się przy masowym grobie, aby pomodlić się, wysłuchać Apelu Pamięci. Pamiętajmy!" - prosi Sądecki Stetl.

Organizatorem wydarzenia jest SAGA Grybów i projekt Ludzie Nie Liczby.

Inf. Sądecki Stetl, foto: CIT w NS

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka