Planujesz zainwestować we własny prąd? Instalacja paneli fotowoltaicznych to rozsądne rozwiązanie, ale należy pamiętać, że nie zawsze się opłaca. Taką inwestycję warto porządnie przemyśleć i zaplanować. Co trzeba wziąć pod uwagę? Podpowiadamy, kiedy naprawdę warto zainstalować panele fotowoltaiczne dla domu.
Kiedy fotowoltaika nie ma sensu?
Chociaż instalacja paneli fotowoltaicznych cieszy się dużą popularnością, a eksperci zgodnie twierdzą, że jest to przyszłość energetyki, istnieją sytuacje, w których taka inwestycja nie ma po prostu sensu. Są to bardzo konkretne przypadki, które należy wziąć pod uwagę przed pojęciem decyzji o instalacji. Jednym z bardziej prozaicznych jest np. wymiana dachu. Jeśli wiesz, że Twój dom wymaga takiego remontu i przeprowadzisz go w niedalekiej przyszłości, poczekaj z fotowoltaiką. Demontaż, montaż i dostosowanie paneli na nowym dachu to dodatkowe, zupełnie niepotrzebne koszty.
Poza tym istnieją też inne, mniej nieoczywiste powody, przez które panele fotowoltaiczne dla domu mogą nie mieć sensu. Jest nim choćby przeprowadzka. Inwestycja we własny prąd zwraca się po kilku latach lub nawet po 10! Sugerujemy instalację tylko w obiektach, w których planujesz spędzić więcej czasu. Ponadto, sprawdź też, czy aby na pewno panele są Ci potrzebne. Być może płacisz niewielkie rachunki za prąd, więc podwyżki nie są Ci straszne? Wówczas można poczekać z instalacją i zdecydować się na inwestycję wtedy, gdy dostępne będą jeszcze lepsze technologie.
Jak nie stracić na fotowoltaice? 3 zasady
- Nie polegaj tylko na sobie
Panele fotowoltaiczne dla domu jednorodzinnego to żadnego problem? Rzeczywiście, każdy może poczuć się ekspertem po przeczytaniu kilku treściwych artykułów w sieci. Warto jednak pamiętać, że o ile nie specjalizujesz się w fotowoltaice na co dzień, podjęcie strategicznych decyzji wiąże się z dużym ryzykiem. Przed zaplanowaniem wszystkiego należy skonsultować się z prawdziwymi ekspertami np. firmą wykonawczą. Dzięki temu oszczędzisz sobie nerwów, a cały proces przebiegnie szybciej.
- Wybierz firmę świadczącą kompleksowe usługi
Kompleksowość brzmi przereklamowanie, ale to naprawdę dobry sposób na zmniejszenie wydatków. Dobra firma, która specjalizuje się w takich usługach, pomoże Ci we wszystkim – od planowania, przez wykonanie, po formalności. Dzięki temu nie musisz martwić się wieloma rzeczami naraz ani płacić kilku różnym specjalistom. Różnicę odczuje więc zarówno Twój portfel, jak i Twój umysł. Podpowiemy, że panele fotowoltaiczne dla domu jednorodzinnego w sposób kompleksowy instaluje np. Sunrise Fotowoltaika.
- Skorzystaj z dofinansowań
Dopóki istnieje taka możliwość, warto korzystać z dofinansowań. Dzięki temu inwestycja w panele fotowoltaiczne jest bardziej opłacalna. Jej koszt się zmniejsza, a poniesiony wydatek szybciej zwraca.