piątek, 11 marca 2022 11:21

Pcim. Gmina oferuje zakwaterowanie i pomoc rzeczową dla uchodźców!

Autor Joanna Obajtek
Pcim. Gmina oferuje zakwaterowanie i pomoc rzeczową dla uchodźców!

Codziennie polską granicę przekraczają tysiące uchodźców potrzebujących pomocy. Naprzeciw  nim wychodzą mieszkańcy gminy Pcim, którzy już od 15 dni zbierają dary dla osób z Ukrainy.

– Od piątku, 25 lutego w naszej gminie trwa zbiórka darów rzeczowych, w którą włączyły się wszystkie nasze jednostki OSP. Dary rzeczowe można przynosić do Urzędu Gminy w Pcimiu. Pierwszy transport z gminy został już zawieziony do magazynów w pobliżu granicy. Kolejne będą kierowane już do magazynu na terenie naszego powiatu i stamtąd wysyłane na Ukrainę. Ważne aby zbierać produkty wg. ustalonej listy – napisał wójt Pcimia Piotr Hajduk na stronie Gminy Pcim.

Dary rzeczowe

Zbiórka darów rzeczowych w Gminie Pcim trwająca od pierwszych dni konfliktu, idzie pełną parą. Część darów została przetransportowana na granicę polsko-ukraińską, reszta pozostała w gminnym magazynie. Teraz rzeczy z niego są wydawane uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w gminie Pcim. W akcję niesienia pomocy włączyły się OSP Pcim, OSP Stróża i OSP Trzebunia we współpracy z CARITAS Archidiecezji Krakowskiej.

Lista potrzebnych produktów

  • poduszki, kołdry (nowe lub w bardzo dobrym stanie)
  • bielizna nowa (damską, męską, dziecięcą)
  • środki higieniczne (podpaski, chusteczki)
  • kosmetyki (kremy, mydła, szampony, żele do mycia)
  • grzebienie, szczotki
  • świece
  • zapałki
  • baterie

Aktualizacja !

Opublikowany przez Ochotnicza Straż Pożarna w Pcimiu Środa, 2 marca 2022

Gdzie oddać dary?

Artykuły można przynosić do OSP Pcim, OSP Stróża i OSP Trzebunia – codziennie od 18:00 do 20:0. Dodatkowo OSP Stróża czeka na darczyńców w sobotę między 9:00 a 13:00. W razie problemów w dotarciu do remizy artykuły można przynosić także do urzędu gminy Pcim w godzinach pracy: od poniedziałku do piątku od 7:30 do 15:30, tel.: 517-597-601 ; 12 27 48 050 wew. 27.

⚠️ Ważne informacje !

Opublikowany przez Ochotnicza Straż Pożarna w Pcimiu Poniedziałek, 28 lutego 2022

Potrzebujący, którzy chcą skorzystać z darów, proszeni są o kontakt pod nr tel.: 517 597 601

Zbiórka trwa do odwołania!

Miejsce zbiórki darów/ fot. fb: Ochotnicza Straż Pożarna w Pcimiu
Dary zgromadzone w OSP/ fot. fb: Ochotnicza Straż Pożarna w Pcimiu

Zgłoszenia uchodźców i edukacja

Wójt Gminy Pcim apeluje, aby wszystkie osoby, które przyjmują uchodźców pod swój dach, zgłaszały ich do Urzędu Gminy. W tym celu należy wypełnić zgłoszenie pobytu. Numer kontaktowy w sprawach zgłoszenia 12 274 80 50 wew. 35.

Informacja o liczbie zakwaterowanych w gminie osobach z Ukrainy jest potrzebna do zorganizowania zajęć w szkołach dla najmłodszych. Dzieci znające język polski będą mogły być kierowane do klas w szkołach. Z kolei dla dzieci nie znających języka polskiego Gmina zorganizuje grupy zajęciowe i zatrudni do opieki nad nimi osoby ze znajomością języka ukraińskiego. Wszelkie kwestie związane z edukacją dzieci ukraińskich koordynowane będą przez Zakład Obsługi Szkół, tel. 12 27 48 061 i to do ZOS w pierwszej kolejności należy zgłaszać dzieci w wieku szkolnym.


Zakwaterowanie uchodźców

– W ustaleniu ze służbami Wojewody wytypowane zostały miejsca, w których większe grupy uchodźców mogłyby zostać przyjęte w tym wojennym czasie. Przygotowaliśmy dodatkowy sprzęt i wyposażenie (łóżka, pościel), który pozwoli im na bezpieczny nocleg na terenie lokali, które są w dyspozycji gminy.  Prowadzimy w gminie również wykaz miejsc zgłaszanych przez prywatne osoby
i będziemy lokować w nich uchodźców w miarę rozwoju dalszej sytuacji. Kwestie wsparcia finansowego dla rodzin przyjmujących uchodźców będą uregulowane specustawą – napisał na gminnej stronie wójt Pcimia.

Gmina uruchomiła na swojej stronie formularz, w którym można podać dane kontaktowe do siebie oraz określić rodzaj pomocy, jaką można zaoferować naszym sąsiadom z Ukrainy. Chęć i rodzaj pomocy można zgłaszać bezpośrednio do koordynatora, tel.: 517 597 601 lub mailowo: bezpieczenstwo@pcim.pl.

W przypadku pytań i wątpliwości należy się kontaktować z gminnym koordynatorem ds. zakwaterowania tel.: 517 597 601

Gminne OSP z pomocą Ukrainie

OSP z Trzebuni i Stróży wsparło potrzebujących strażaków z Ukrainy. Strażacy przygotowali dla nich sprzęt ratowniczy niezbędny do prowadzenia działań.

– Przekazaliśmy agregaty prądotwórcze, ubrania, buty, węże, torby medyczne, armaturę, rękawice – napisało OSP na swoim profilu na facebooku.

Sprzęt trafił już do odpowiedniego miejsca.

Wraz z Ochotnicza Straż Pożarna w Trzebuni oraz OSP Stróża w odpowiedzi na apel Państwowa Straż Pożarna przygotowaliśmy...

Opublikowany przez Ochotnicza Straż Pożarna w Pcimiu Poniedziałek, 28 lutego 2022
Sprzęt ratowniczy dla Ukrainy/ fot. fb: Ochotnicza Straż Pożarna w Pcimiu

Fot. fb: Ochotnicza Straż Pożarna w Pcimiu

Myślenice - najnowsze informacje