czwartek, 26 sierpnia 2021 09:13, aktualizacja 3 lata temu

Perlit ekspandowany w budownictwie. Do czego go wykorzystać?

Autor Artykuł sponsorowany
Perlit ekspandowany w budownictwie. Do czego go wykorzystać?

Perlit stał się wyjątkowym materiałem, który jest wykorzystywany w wielu dziedzinach. Znalazł on również zastosowanie w budownictwie. Perlit ekspandowany charakteryzuje się ciekawymi właściwościami, które bardzo przydają się w branży budowlanej.

Postępujący w budownictwie powiew świeżości związany z rozwojem technologii oraz dostępnością nowych materiałów, sprawił, że perlit stał się ważną częścią tej branży. Stosuje się go wielu pracach, doceniając przy tym jego właściwości. Można pokusić się o stwierdzenie, że zmienił on postrzeganie niektórych robót budowlanych oraz stosowanych w nich materiałów.

Co to jest perlit ekspandowany?

Perlit to skała wulkaniczna, która jest wydobywana ze złóż metodą odkrywkową. Poddany obróbce, w tym przypadku procesowi prażenia w temperaturze bliskiej 1000 stopni Celsjusza, kilkunastokrotnie zwiększa swoją objętość. Tak powstaje perlit ekspandowany, który wykorzystywany jest w wielu gałęziach przemysłu, w tym także w budownictwie. Jest on przede wszystkim bardzo lekki. Ceni się jego właściwości izolacyjne, zarówno termiczne, jak i akustyczne, a także fakt, iż jest niepalny.

Perlit ekspandowany w budownictwie

Perlit z uwagi na swoją charakterystykę, bardzo często wykorzystywany jest w branży budowlanej. Stanowi on doskonały materiał uzupełniający, nadający nowe właściwości powstałym z jego udziałem materiałom.

Tynki gipsowe

Perlit zaczęto wykorzystywać jako składnik tworzonych tynków gipsowych, zamiast dotychczas stosowanego piasku. Odzwierciedlają się one zwiększoną wydajnością (nawet o 35%), a przy tym lekkością. Na uwagę zasługują właściwości izolacyjne ekspandowanych ziaren rudy połączonych z innymi składnikami tynku. Pozwalają one na uzyskanie komfortu cieplnego, a w dodatku tworzą barierę akustyczną. Wykorzystywany do ich stworzenia materiał ma przeważnie gramaturę 0,1 - 2 mm. Co równie ważne, są one niepalne.

Zaprawy cementowo-wapienne

Innym zastosowaniem perlitu w budownictwie są zaprawy cementowo-wapienne. W tym przypadku sterylny pod względem chemicznym i biologicznym produkt stanowi bazę do mas i zapraw ciepłochronnych. Możemy zauważyć, że kolejny raz wyparł od lat wykorzystywany piasek. Powstała w ten sposób zaprawa chroni przed zawilgoceniem, a zarazem jest niepalna. Podobnie, jak w przypadku tynków, ceni się ich właściwości izolacyjne.

Perlitobeton

Szeroki zakres właściwości perlitu został wykorzystany również do tworzenia perlitobetonu. Stosuje się go jako materiał przeznaczony do wykonywania wylewek posadzkowych o znakomitej izolacji oraz nośności. Przy czym podkreślić trzeba, że jest on wtedy w postaci półpłynnej. Z powodzeniem perlitobeton zastąpił również styropian, jako materiał izolacyjny. Co więcej, wykorzystuje się go do tworzenia elementów izolacyjno-konstrukcyjnych, jak np. obudowy kominów spalinowych, czy też pustaków wentylacyjnych. Materiał ten charakteryzuje się również bardzo dobrą wytrzymałością.

Podsumowanie

Właściwości perlitu pozwalają na wykorzystywanie go w budownictwie, jako składnik zastępujący dotychczas stosowane konkurencyjne rozwiązania. Stosuje się go m.in. w tworzeniu tynków gipsowych, zapraw cementowo-wapiennych, a także perlitobetonu. Zawsze przekazuje tym produktom swoje właściwości, takie jak lekkość, termoizolację, a także niepalność.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka